Urbnews.pl

Miasta Alfa, Beta, Gamma, czyli ranking Global Cities Index

Miasta alfa, beta, gamma to kategorie powstałe w wyniku utworzenia w 2008 roku rankingu Global Cities Index. Zestawienie to zawiera największe, najlepiej połączone ze światem, najbardziej rozwinięte miasta, pełniące dominującą funkcję w kraju,w którym się znajdują. Są to miejsca predysponowane do lokalizowania instytucji międzynarodowych, siedzib dużych firm i organizacji. W końcu są to miasta odpowiedzialne za integrację zarówno w skali kontynentalnej, jak i międzynarodowej.

Aby miasto można było określać mianem “światowego” musi spełniać takie kryteria, jak:

W Global Cities Index wyróżniono 5 kategorii miast, które można określać mianem “miast światowych”:

  1. Miasta Alfa
  2. Miasta Beta
  3. Miasta Gamma
  4. Miasta “wysoce dostateczne”
  5. Miasta “dostateczne”

1. Alfa (45 miast):


W grupie alfa znajdują się miasta o największym potencjale gospodarczym. Są to miasta położone głównie w granicach państw wysoko rozwiniętych z Ameryki Północnej, Europy oraz Dalekiego Wschodu. Wyróżnia się cztery podkategorie:

Poniżej znajduje się mapka przedstawiająca rozkład miast alfa oraz ich połączenia:

2. Beta (78 miast):

Miasta Beta tworzą sieć łączącą ważne ekonomicznie regiony, jednak o mniejszym zasięgu niż miasta alfa.  W sieci beta większą rolę zaczynają odgrywać miasta położone na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Południowej. Wśród miast beta występują trzy podkategorie:

Poniżej znajduje się mapka przedstawiająca rozkład miast beta oraz ich połączenia:

Miasta gamma (61 miast)

Miasta gamma to kolejny szczebel “drabiny”, w którym analogicznie jak w miastach beta występują trzy podkategorie, w tym:

Poniżej znajduje się mapka przedstawiająca rozkład miast gamma oraz ich połączenia:

Poza miastami alfa, beta oraz gamma istnieją także dwie dodatkowe kategorie: miasta wysoce dostateczne (41 miast) oraz dostateczne (87 miast). Są to miasta wspierające sieć powyższych kategorii.

Miasta wysoce dostateczne, aby uznać je za światowe to m.in.: Wrocław, Poznań, Lille, Kurytyba, Ottawa, zaś wśród miast dostatecznych można wymienić: Tuluzę, Mińsk, Las Vegas, Busan czy Hannover.

Co daje ranking?

Ranking został utworzony w 2008 roku, po czym był aktualizowany w latach 2010 oraz 2012. Czy doczekamy się tegorocznej aktualizacji? Ponoć prace już zmierzają ku końcowi. Pełny wykaz miast znajduje się pod tym adresem.

Exit mobile version