Mapa koron drzew – efekt uwolnienia danych GUGiK

W zeszłym tygodniu w Hanowerze, podczas międzynarodowych targów INTERGEO, miała miejsce premiera projektu MGGP Aero. Zespół badawczo-rozwojowy zaprezentował Krajową Mapę Koron Drzew będącą następstwem uwolnienia danych przez GUGiK.

Jest to pierwszy tak spektakularny projekt wykorzystujący duże ilości otwartych danych (19 TB), sztucznej inteligencji i zaawansowanych narzędzi machine learning w Europie.

Dzięki chmurze punktów wysokościowych, których dla całej Polski było 1 523 995 330 400 udało nam się opracować unikalną mapę drzew jak na skalę europejską. Mamy policzone wszystkie drzewa w Polsce znając ich wysokość, zakres obrysów koron czy ich dokładne położenie. Łącznie zinwentaryzowaliśmy ponad 5 mld drzew.

‘- przeczytać można we wpisie na profilu MGGP Aero w portalu facebook.

Krajowa Mapa Koron Drzew - fragment miasta Wrocław

Krajowa Mapa Koron Drzew – fragment miasta Wrocław | graf. materiały prasowe

Warszawa: Mapa 7 milionów drzew

Firma obiecuje wkrótce podać więcej informacji dotyczących całości tego projektu oraz kolejnych jego etapów. Jednakże, możliwe jest już korzystanie z Mapy Koron Drzew Warszawy, która została opublikowana już w lutym tego roku.

Fragment warszawskiej mapy korony drzew

Fragment warszawskiej mapy korony drzew

Warszawa to pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się przygotować podobną mapę. Łącznie na terenie stolicy zmapowano 7 milionów drzew. Mieszkańcy mogą sprawdzić jakie drzewa rosną w poszczególnych częściach miasta. Jednak co ważniejsze, mapa ma pozwolić efektywniej zarządzać zielenią w stolicy. Mapa określa lokalizację i zasięg koron drzew, a także ich zróżnicowanie gatunkowe, stopień ulistnienia czy kondycję zdrowotną.

Do tworzenia mapy wykorzystano takie metody teledetekcyjne jak skaning laserowy, zdjęcia lotnicze czy obrazowania hiperspektralne.