Lyon: tunel dla wszystkich

W trzecim co do wielkości mieście Francji, Lyonie, możemy natknąć się na nietypowy tunel.

Tunel de la Croix-Rousse bo o nim mowa został otwarty w latach 50. XX wieku i pod wzgórzem Croix-Rousse łączy brzegi Saony i Rodanu. Niczym się nie wyróżniał – dwa pasy w każdym kierunku przeznaczone były tylko dla samochodów.

Po ponad 50 latach użytkowania tunel wymagał generalnego remontu, w ramach tej inwestycji władze miasta zdecydowały się na wybudowanie równoległej nitki dla przyjaznych środowisku środków transportu. I tak w grudniu 2013 otwarto północny tunel o długości 1763 m. Znalazł się tam chodnik, droga dla rowerów oraz pas autobusowy, po którym pojazdy komunikacji publicznej poruszają się dwukierunkowo. Nowa konstrukcja wykorzystywana jest nie tylko do celów transportowych, stała się także atrakcją turystyczną.

Pokonanie pieszo prawie dwóch kilometrów w zamkniętej przestrzeni nie należy do atrakcyjnych i przyjemnych. Dlatego też tunel jest wielobarwnie podświetlany, bądź we wnętrzu gra muzyka. Ściany używane są jako tło do wielu instalacji artystycznych. W 2015 w ramach miejskiego święta na kilka godzin tunel de la Croix-Rousse zamienił się w najdłuższą restaurację na świecie. Ostatnio wzdłuż chodnika podziwiać można było najdłuższy komiks na świecie (oczekiwany wpis do księgi rekordów Guinnessa), który przedstawiał historię dziewczynki podróżującej w czasie za pomocą magicznego ołówka.

Dziennie tunelem porusza się średnio 400 pieszych i 1000 rowerzystów, w weekendy liczby te się podwajają.