AKTUALNOŚCI

Łódź: Zmiany w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej

Cała dyrekcja Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi w w tym tygodniu złożyła rezygnacje z pełnionych funkcji. Miejska Pracownia Urbanistyczna ma już nowe kierownictwo. 

Z biura odchodzą dotychczasowy Dyrektor, Robert Warsza, Z-ca Dyrektora, Anna Aneta Tomczak oraz Z-ca Dyrektora, Danuta Lipińska. Całe władze Miejskiej Pracowni Urbanistycznej złożyły rezygnację z pełnionych funkcji zaledwie w ciągu dwóch dni, 24 i 25 marca.

[Aktualizacja] Z dniem 1 kwietnia 2021 stanowisko objęła Magdalena Talar-Wiśniewska.

Urząd Miasta Łodzi | fot. Wojciech Wojtowicz

Urząd Miasta Łodzi | fot. WW

Dziękujemy Pani Prezydent Hannie Zdanowskiej za wieloletnią przychylność dla naszych urbanistycznych działań. Dziękujemy również wszystkim pracownikom, współpracownikom, Radnym Miasta Łodzi i sympatykom Pracowni za 8 lat efektywnej, wspólnej pracy oraz za wiarę w celowość naszych działań dla miasta Łodzi i jej mieszkańców.

– czytamy w oświadczeniu, opublikowanym na profilu Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi.

Przez najbliższe tygodnie Miejską Pracownią Urbanistyczną pokieruje Magdalena Wiśniewska, dotychczasowa wicedyrektor Biura Architekta Miasta.

Z zespołem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej znamy się dobrze. Zajmujemy się wspólnie planowaniem przestrzennym, a od kilkunastu miesięcy pracujemy pod jednym adresem w naszych nowych siedzibach. Dziękuję za zaufanie i powierzenie mi zadania kierowania zespołem naszych utalentowanych urbanistów, których pracę bardzo cenię

 mówi nowa p.o. dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Kolejnego dyrektora MPU wyłoni otwarty konkurs, który łódzki magistrat ma rozstrzygnąć w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni.

Miejska Pracownia Urbanistyczna jest jednostką budżetową Miasta Łodzi powołaną przez Radę Miejską w Łodzi w 2006 roku. Robert Warsza był dyrektorem Miejskiej Pracowni Urbanistycznej od 2013 roku. Jest absolwentem architektury na Politechnice Łódzkiej i urbanistyki na Politechnice Warszawskiej.

Konflikt z wiceprezydentem przyczyną rezygnacji?

Jak donosi łódzka redakcja “Wyborczej”, powodem może być narastający konflikt z powołanym niedawno wiceprezydentem Adamem Pustelnikiem i jego zbyt duża przychylność dla inwestorów. Od jesieni odpowiedzialny jest on za departamenty planowania i rozwoju gospodarczego oraz gospodarowania majątkiem. Wśród podległych jednostek jest Miejska Pracownia Urbanistyczna, a także m.in. Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej, Biuro Architekta Miasta oraz Wydział Urbanistyki i Architektury. Pustelnik zastąpił na tym stanowisku Wojciecha Rosickiego.

Również opozycyjni radni sugerują, że przyczyną mógł być konflikt związany z podejściem do zabudowy terenów zielonych oraz nadmiernej elastyczności wobec właścicieli działek, w tym deweloperów realizujących projekt Nowego Centrum Łodzi.

Pandemia nie może być wymówką do spowolnienia rozwoju, musimy jeszcze ciężej pracować, aby utrzymać tempo inwestycji, aby tworzyć miejsca pracy, aby budować dla mieszkańców lepsze do życia miasto. Miasto odporne, miasto atrakcyjne, miasto zapewniające wysokiej jakości usługi

– cytuje wiceprezydenta Adama Pustelnika strona internetowa miasta w komunikacie na temat zmian w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Miasto Łódź nie odpowiedziało dziś na nasze pytania.