AKTUALNOŚCI

Łódź: W ramach Budżetu Obywatelskiego powstaną kolejne dwa woonerfy

Łodzianie pokochali miejskie podwórce – taki wniosek możemy wyciągnąć z wyników kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. W gronie 65 projektów, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w Łodzi, znajdują się dwa kolejne miejskie podwórce. Czy powtórzą sukces pierwszego woonerfa w Polsce?

Mimo protestów i apeli specjalistów z dziedziny transportu oraz urbanistyki, mieszkańcy zadecydowali o lokalizacji kolejnych dwóch miejskich podwórców. Jaki wpływ na komunikację w mieście będzie miała realizacja tych dwóch projektów – to się dopiero okaże, aczkolwiek jedno jest pewne – mimo tego, że budżet obywatelski jest doskonałym pomysłem na poprawę warunków życia w miastach i dostosowanie ich do potrzeb mieszkańców, to nie każdy projekt powinien doczekać się realizacji bez odpowiednich ustaleń. Pierwszy łódzki podworzec, utworzony w ramach środków z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego znajduje się na ulicy 6 Sierpnia. Realizacja cieszy się ogromnym powodzeniem, ale czy kolejne projekty mają szansę go powtórzyć?

Przypomnijmy, nazwa woonerf pochodzi z języka holenderskiego i znaczy nic innego jak strefę uspokojonego ruchu. Idea narodziła się na początku lat 70. XX w. (właśnie w Holandii) i miała polegać na ograniczaniu ruchu kołowego na starówkach miast. Pierwszym miastem, które wdrożyło założenia woonerf był jednak Göteborg. Założenia planowały przywrócenie miasta pieszym i ograniczenie ruchu kołowego. Ulice miały być miejscem spotkań, rozwoju kultury i kształtowania ducha miejsca, a nie ciągami generującymi zanieczyszczenia, niebezpiecznymi dla ludzi.

Pierwszy z projektów przeznaczonych do realizacji w przyszłym roku to modernizacja ul. Piramowicza na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Jaracza, czyli terenu położonego w okolicy Nowego Centrum Łodzi. Na ten cel w budżecie przeznaczono 2 200 000 zł. Realizacja tego typu przestrzeni może być dobrym motorem rozwoju dla tej okolicy, tworzącym ciekawe miejsce spotkań dla mieszkańców. Liczba głosów – ponad 2000, czyli niemalże dwukrotnie większa niż na pozostałe projekty pozwala wierzyć, że projekt jest faktycznie potrzebny.

Kolejny podwórzec miejski zostanie umieszczony na ulicy Traugutta na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Sienkiewicza, który będzie po prostu przedłużeniem pierwszego łódzkiego podwórca z ul. 6 Sierpnia. Ulicę nadal będzie można przemierzać autem, ale to zdecydowanie piesi będą na pierwszym miejscu. Powstaną tam ławki, pojawi się zieleń, znacznej poprawie ulegną także warunki do prowadzenia działalności gospodarczej dla właścicieli lokali znajdujących się pod tym adresem. Na realizację tego celu zostanie przeznaczone 2 250 000 złotych. Obydwa projekty mają zostać zrealizowane przez Łódzki Zarząd Dróg i Transportu.

Czy te projekty powtórzą sukces pierwszego łódzkiego woonerfa? Czy każda decyzja tak ingerująca w tkankę urbanistyczną podjęta przez mieszkańców okażę się strzałem w dziesiątkę? Na odpowiedzi na te pytania musimy jeszcze poczekać.