AKTUALNOŚCI

Książka: Życie między budynkami – Jan Gehl

Jak stworzyć przestrzeń publiczną atrakcyjną dla jej użytkowników? Jak zachęcić ludzi do wychodzenia z domów i korzystania z niej? Jak nakłonić ich do zacieśniania więzi społecznych? W końcu: jak stworzyć miasto dla ludzi? Odpowiedzi na te pytania dostarcza znakomita książka prof. Jana Gehla – Życie między budynkami.

zycie_miedzy_budynkamiKsiążka opowiada o aranżowaniu wartościowych przestrzeni publicznych w miastach w sposób przyjazny, zgodny z potrzebami mieszkańców. Autor opisuje relacje zachodzące między człowiekiem a miastem i radzi, jak je kształtować aby powstawały odpowiednie zachowania społeczne. Czytelnik poznaje metody organizacji przestrzeni, zarówno wspólnych, prywatnych jak i półprywatnych czy półpublicznych. Wszystkie przedstawione przez Gehl’a  pomysły są zaskakująco proste i oczywiste, niestety tak rzadko stosowane w otaczającej nas przestrzeni miejskiej.

Myślę, że jedyną wadą może okazać się tłumaczenie, które zdaniem osób znających książkę w oryginale – jest skomplikowane. Faktycznie, niektóre zdania są  wielokrotnie złożone, co utrudnia odbiór treści. Prof. Jan Gehl mówi w swoich wykładach prostym językiem, nie używając zdań złożonych.

Pomimo jakości tłumaczenia, książka jest na tyle ciekawa, że z przyjemnością powinien zajrzeć do niej każdy czytelnik – mieszkaniec. Jej wymowa wprawia w przeświadczenie, że lekarstwem na przestępczość i na niechęć do współpracy mieszkańców jest dobrze zaprojektowane otoczenie. Autor wskazuje na działania, których należy unikać w procesie projektowania miast, tak aby miasta były dla ludzi, a nie dla samochodów. Książka jest wzbogacona przykładami opartymi na badaniach naukowych. Jej zaletą jest z pewnością ilość zdjęć, schematów czy wykresów, które obrazują jej treść.

Książka została napisana przez Gehla w 1971 roku. Pięć lat temu doczekaliśmy się polskiego tłumaczenia VI. wydania angielskiego – tłumaczką jest Marta Urbańska, a cała książka wydana została przez wydawnictwo RAM. Ta wersja wzbogacona jest o specjalną przedmowę autora dla polskiego czytelnika.  Książka jest dostępna w sprzedaży internetowej, jej cena waha się od ok. 35 do 45 zł.

Książkę polecam nie tylko profesjonalistom (chociaż powiedzmy sobie wprost – to kompendium wiedzy dla urbanistów), ale także laikom, którzy dopiero zaczynają sobie uświadamiać jak ogromny wpływ na codzienne życie ma jakość otaczającej nas przestrzeni publicznej.

…a przesłanie książki dedykuję wszystkim architektom, urbanistom, specjalistą od krajobrazu, władzom lokalnym, urzędnikom, politykom i drogowcom: Dbajcie o ludzi i cenne życie między budynkami.

– – – – – –

Kilka słów o autorze…

Prof. Jan Gehl jest duńskim architektem i urbanistą. Wykładał on na kilkunastu prestiżowych uczelniach, zdobył wiele nagród za ogromny wkład w planowanie miast. Kilkukrotnie gościł na polskich uczelniach, m.in. na Politechnice Wrocławskiej czy Uniwersytecie Łódzkim. W Wannie z kolumnadą (o której możecie przeczytać tutaj) Filip Springer pisał:
Jeśli architekci mogą mieć swojego Normana Fostera, swoją Zahę Hadid i swojego Franka Gehry’ego, to urbaniści mają swojego Jana Gehla.