AKTUALNOŚCI

Książka: “ŻOL – Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”

Żoliborz – jedna z dzielnic położona w lewobrzeżnej części Warszawy. Nazwa dzielnicy pochodzi od francuskiej nazwy Joli Bord – Piękny Brzeg, pochodząca od ogrodów założonych przez konwikt księży pijarów wokół letniej siedziby Collegium Nobilium, którą zbudowano w latach 1774-1775 w południowej, najwyższej, malowniczo położonej części skarpy wiślanej. 

Dzielnica przeżyła swój rozwój w latach 20. XX wieku, kiedy założenie urbanistyczne stworzone przez Antoniego Jawornickiego zaczęło być zabudowywane przez kolejne osiedla, tworzone w dużej części przez Warszawską Wspólnotę Mieszkaniową. Do dzisiejszego dnia, Żoliborz zachował swój unikatowy ład zarówno urbanistyczny, jak i architektoniczny.

ŻOL – ilustrowany atlas architektury Żoliborza to opracowanie które przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali znajdujących się na terenie dzielnicy, od najstarszych po najnowsze. Autorzy starannie wyselekcjonowali najciekawsze realizacje. Każdy obiekt opatrzony jest jedną ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim. Prezentacje poprzedza dwujęzyczny wstęp z zarysem historii dzielnicy.

ŻOL – ilustrowany atlas architektury Żoliborza

Budynki i detale zostały przedstawione za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji. Taki sposób prezentacji architektury pozwala zrozumieć podstawowe założenia przestrzenne poszczególnych projektów, niezakłócone ograniczeniami, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zdjęć budynków (zasłaniające je drzewa, reklamy, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne). Tym samym mamy szansę lepiej poznać pierwotny zamysł architekta. Budynki na grafikach przedstawiane są w ich pierwotnej, oryginalnej formie, co w porównaniu z faktycznym obecnym stanem może naświetlić nam cykl życia budynku. W połączeniu z opisem każdego z obiektów, zawierającym ich historię, pomagają lepiej zrozumieć pierwotną ideę realizacji.

 

Książka jest doskonałym pomysłem na spędzenie kilku spacerowych popołudni – może bowiem służyć za doskonały przewodnik po tej niezwykle ciekawej części stolicy. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników Warszawy oraz Żoliborza, a także charakterystycznej, żoliborskiej architektury. Gorąco polecamy!

Pomysł, opieka artystyczna, projekt i skład: Magdalena Piwowar
Tekst: Michał Krasucki, Monika Powalisz
Konsultacja merytoryczna: Krzysztof Koszewski, Grzegorz Mika/Kacper Wysokiński (współpraca)
Tłumaczenie: Zofia Sochańska
Rok wydania: 2014
Format: 130×200 mm
Nakład: 3000 egz.
Oprawa: twarda
Liczba stron: 88
Cena: 39 zł

Wydawca: Fundacja Centrum Architektury, Warszawa
Redaktor prowadząca: Aleksandra Stępnikowska
Dystrybucja: Bęc Zmiana, kontakt [email protected]

Książka jest dostępna w dobrych księgarniach na terenie całej Polski oraz w sklepie internetowym Bęc Zmiany.

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

 

[emptybox]

Książkę zrecenzowaliśmy dzięki uprzejmości Centrum Architektury. 

CA-1_coupe

Centrum Architektury to fundacja zarejestrowana w Warszawie w 2011 roku. Powstała z potrzeby rozwijania i popularyzacji wiedzy o architekturze.

Architektura dotyczy wszystkich – i projektantów, i użytkowników, zatem:
– trzeba rozmawiać o niej i z jednymi, i z drugimi,
– trzeba szukać sposobów na tłumaczenie jej nieprofesjonalistom,
– trzeba dbać o to, by architektura była nie tylko ładna, ale i mądra,
– im więcej wiedzy i rozmowy o architekturze, tym lepsze środowisko, w którym żyjemy.

Organizację, tworzą obecnie trzy osoby, z wieloletnim doświadczeniem w projektach edytorskich, wystawienniczych, edukacyjnych i artystycznych związanych z architekturą, urbanistyką i wzornictwem: Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska.

www.centrumarchitektury.orgfacebook.com/centrumarchitektury
[/emptybox]