AKTUALNOŚCI

Książka: “Przewodnik po warszawskich blokowiskach”

Zastanawialiście się kiedyś, jak obecnie wyglądają dawne wizje urbanistyczne? Czy może przechodząc koło pewnych charakterystycznych osiedli zastanawialiście się, skąd wziął się ich układ, obecny wygląd, kto i dlaczego je tak zaprojektował, ale nigdzie nie mogliście znaleźć odpowiedzi? A może po prostu jesteście osobami, które lubią warszawską architekturę mieszkaniową i chcecie zgłębić wiedzę na jej temat?

Jeśli na którekolwiek z wyżej postawionych pytań odpowiedzieliście tak, to powinniście książkę Przewodnik po warszawskich blokowiskach Jarosława Trybusia koniecznie dopisać do swojej listy “Kulturalnego Urbanisty”.

Książka ta pomaga odpowiedzieć na wiele pytań, z których istoty często sami nie zdajemy sobie sprawy. Ile razy, mieszkając czy przechodząc obok danego osiedla zwróciliśmy uwagę na jego detale, które mimo tego że są ciężko dostrzegalne, to kształtują całościowy charakter danego osiedla?

Autor skupia się na opisaniu 16 osiedli. Nie są one w żaden sensowny sposób powiązane, sam autor w wywiadach zauważa, że to zabieg celowy – chciał pokazać różnorodność, którą zaobserwować można w różnych częściach tego samego miasta – a różnica między Sadami Żoliborskimi a Targówkiem jest przecież znaczna. Każdy rozdział składa się nie tylko z opisu wartych uwagi elementów architektury, ale także z rzutu każdego osiedla.

„Przewodnik po warszawskich blokowiskach” to już trzeci tom serii przewodników po Warszawie, wydawanych staraniem Instytutu Stefana Starzyńskiego. Przewodniki mają promować Warszawę nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród przyjezdnych.