AKTUALNOŚCI

Książka: Niezbędnik dyplomanta gospodarki przestrzennej

Studencie Gospodarki Przestrzennej – myślenie o pisaniu licencjatu/pracy inżynierskiej/magisterskiej przyprawia Cię o ból głowy? Nie wiesz, od czego zacząć, jakie metody badawcze przyjąć, jak to wszystko okiełznać? Jeśli tak – to zdecydowanie książka dla Ciebie.

wywolane (2)

Książka autorstwa dr Edyty Szafranek, dr Moniki Paradowskiej, oraz dr inż. Magdaleny Śliwy – opiekunek Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Opolskiego to praktyczny zbiór informacji pomagających w przebrnięciu przez proces pisania pracy dyplomowej. Autorki opisują proces “tworzenia” pracy od samego początku – czyli od wybrania promotora, przez dobór odpowiedniego tematu. Malkontenci nie wiedzący, o czym napisać swoją pracę, znajdą w niej praktyczne porady – i być może – inspiracje przy wyborze tematu.

Oczywiście – to nie jest poradnik mówiący dosłownie CO napisać w pracy. Ta książka jest o tym JAK tą pracę napisać, aby spełniała naukowe standardy. To swego rodzaju kodeks postępowania przy pisaniu tego rodzaju prac. Autorki podpowiadają jak dobrać odpowiednie materiały oraz gdzie znaleźć źródła przydatne podczas tworzenia pracy dyplomowej Co ważne – książka wyjaśnia jak podchodzić do różnych typów prac dyplomowych – bo jak wiadomo, inaczej konstruuje się pracę projektową, a inaczej – analityczną.

Pamiętajmy, że tekst pracy to nie wszystko. Bardzo istotne jest, jak tą pracę “sprzedamy”, czyli w jakiej formie ją zaprezentujemy. Nawet najlepsza praca badawcza, bez odpowiedniej formy, nie będzie odpowiednio doceniona, a należy pamiętać, że forma, ład i skład pracy jest ważna dla komisji oceniającej. I w tym przypadku, autorki opisują jak zbudować poprawny styl pracy, zgodny ze standardami prac naukowych. Co ważne, wyjaśniają także wymogi formalne – takie jak zapis bibliograficzny czy styl języka pracy.

Książka nie jest wielkim wydatkiem – kosztuje około 20zł. Moim zdaniem, jest zdecydowanie warta swojej ceny, jako podręczna “ściągawka” albo zbiór podpowiedzi co zrobić dalej. Myślę, że z tą książką pisanie pracy pójdzie znacznie szybciej. Nie można oczywiście zapominać, że każda uczelnia ma swoje wytyczne co do kompozycji prac dyplomowych, które trzeba uwzględnić pisząc swoją pracę.