AKTUALNOŚCI

Kraków: Referendum w sprawie ZIO 2022 oraz budowy metra w mieście.

Dziś mieszkańcy Krakowa, razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego, mogą głosować w referendum na temat kilku ważnych spraw w swoim mieście.


 

Aktualizacja: Wyniki referendum:

  • Głosy przeciwko igrzyskom – 69,72 proc.
  • Głosy za metrem – 55,11 proc.
  • Glosy za monitoringiem  69,73 proc.
  • Glosy za szybszym powstawaniem ścieżek rowerowych – 85,18 proc.

Krakowscy miejscy planiści mogą więc w swoich działaniach uwzględniać budowę linii metra oraz tworzenie sieci dróg rowerowych


 

Krakowianie wypowiedzą się dziś czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Przypomnijmy, że pierwsza koncepcja Projektu  „Kraków – Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022”. pojawiła się w lipcu 2012 roku. Autorami byli posłanka na Sejm RP Jagna Marczułajtis-Walczak oraz profesor krakowskiej AWF Szymon Krasicki. Po dziennikarskiej prowokacji portalu lovekrakow.pl w kwietniu tego roku wybuchła ogólnopolska afera. Portal oskarżył członków komitetu konkursowego pracującego nad aplikacją Krakowa do zimowych igrzysk olimpijskich, że próbowali kupić przychylność mediów za publiczne pieniądze.\

Referendum dotyczące igrzysk odbyło się również w Oslo oraz Monachium. Mieszkańcy niemieckiego miasta zdecydowali w nim o odrzuceniu projektu. Władze stolicy Szwecji – Sztokholmu – same wycofały swoją kandydaturę.

Mieszkańcy Krakowa mogą dziś również wyrazić swoją opinię na temat budowy metra w mieście, zwiększenia monitoringu wizyjnego oraz budowy większej ilości ścieżek rowerowych.  Linia metra ma mieć około 20 km długości: połowę w tunelach, a połowę na nadziemnych estakadach. Zaczynać ma się w Nowej Hucie, prowadzić będzie przez Bieńczyce, Czyżyny, Prądnik Czerwony, Stare Miasto, a kończyć w Bronowicach. Szacowany koszt linii to ponad 10 miliardów złotych.

Referendum w mieście może być ważne jedynie w przypadku frekwencji wynoszącej minimum 30 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta. Uprawnionych do głosowania jest około 600 tysięcy osób. Inicjatorem referendum był prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Jego przeprowadzenie ma kosztować budżet miasta 1,3 miliona złotych.

Krakowski Wawel / źródło: Wikipedia Commons - Jakub Hałun