AKTUALNOŚCI

Kraków: Debata o Superścieżce

Jak ostatecznie wyglądać będzie krakowska Superścieżka? Projekt wkracza w decydującą fazę. Mieszkańcy Krakowa sami wybiorą, jaki kształt przyjmie półkilometrowy odcinek wzdłuż alei Powstania Warszawskiego.

Superscieżka - debata

Na naszej stronie informowaliśmy o “Superścieżce” już od etapu rozpoczęcia projektu. Wiosną relacjonowaliśmy kolejne warsztaty i prace nad projektami. Wynikiem warsztatów było kilkadziesiąt pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni po wschodniej stronie alei Powstania Warszawskiego. Ich efekty zobaczyć można było w lipcu oraz sierpniu na specjalnej dedykowanej wystawie przy Rondzie Mogilskim. W sumie zaprezentowano osiem propozycji zagospodarowania zaprojektowanych przez Krakowian w maju, stworzonych podczas czterotygodniowych warsztatów.

Otwarta debata z udziałem pracowników pracowni Gehl Architects połączona z głosowaniem odbędzie się jutro, w sobotę 5 września o godzinie 10:30 w Teatrze Variété (ul. Grzegórzecka 71). W trakcie spotkania mieszkańcy wybiorą jedną propozycji. Wyniki poznamy tego samego dnia.


Program wydarzenia

Otwarcie (moderacja: Dawid Hajok)
10.30 – 10.35- oficjalne otwarcie spotkania, powitanie gości
10.35 – 10.45- wypowiedź Elżbiety Koterby, zastępcy Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta; wypowiedź Tadeusza Trzmiela, zastępcy Prezydenta Krakowa ds. Inwestycji Miejskich

Wykład
10.45 – 11.45- wykład Ewy Westermark z Gehl Architects (tłumaczenie na język polski)

Debata (moderacja: Piotr Gajewski, Romuald Loegler)
11.45 – 12.05- pytania z sali

Głosowanie (moderacja: Dawid Hajok, Piotr Gajewski)
12.05 – 12.45- wstęp i omówienie projektów przed głosowaniem – Piotr Gajewski
12.45 – 12.55- blok głosowania
12.55 – 13.25- publiczne liczenie głosów (wystąpienie Romualda Loeglera)
13.25 – 13.35- ogłoszenie wyników
13.35 – 13.50- podsumowanie, podziękowania (podanie dalszego przebiegu prac nad wybranym pomysłem)


Superścieżka jest pierwszym tak dużym projektem w Krakowie i jednym z pierwszych w Polsce, który wciela w życie ideę placemakingu – przekształcania wymagających przestrzeni w zgodzie z potrzebami mieszkańców i użytkowników Prace w terenie przy Alei Powstania Warszawskiego mają rozpocząć się wiosną przyszłego roku, a zakończone mają zostać w październiku 2016 roku.

Największą liczbę głosów zebrał projekt SŁOWOaplikowane w zieleni, sztuce, wodzie, małej architekturze, czy też bardziej ulotnie – w postaci tymczasowych scenografii, projekcji oraz instalacji światła i dźwięku.

Twórcom projektu serdecznie gratulujemy!