Kraków: Debata o projekcie zagospodarowania byłego hotelu Cracovia

Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla zorganizowała we wtorek debatę dotyczącą przyszłości terenu po hotelu Cracovia.

Debata odbyła się 31 marca w kawiarni Pauza In Garden. W wydarzeniu wzięli udział: Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta, Jan Janczykowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Jerzy Zbiegień, Miejski Konserwator Zabytków, Marek Dunikowski z pracowni architektonicznej DDJM oraz Krzysztof Giemza z Echo Investment.


Projekt przedstawiony tydzień temu przez Echo Investment zgodny jest z zapisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Błonia Krakowskie” i przewiduje budowę dwóch budynków biurowych, które poprzez swoje gabaryty i formę odtworzyć mają główną bryłę dawnego hotelu Cracovia. Przestrzeń między biurowcami ma być otwarta dla mieszkańców przez całą dobę. Obiekt ma mieć blisko 29 tys. mkw. powierzchni całkowitej, z czego ponad 18 tys. mkw. przeznaczono pod wynajem. Zaprojektowano 62 miejsca parkingowe. Wysokość budynku to 24,2 m.

Propozycja zagospodarowania terenów po hotelu Cracovia / Echo Investment

Propozycja zagospodarowania terenów po hotelu Cracovia / Echo Investment

Wycinek obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru BŁONIA KRAKOWSKIE

Wycinek obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru BŁONIA KRAKOWSKIE

Inwestor początkowo dążył do wyburzenia budynku i postawienia tam obiektu z funkcjami handlowymi. Na galerię handlową nie zgadzały się jednak władze miasta. Dzięki uchwalonemu planowi nowy projekt musiał być zmieniony, czego efektem jest zaprezentowana w zeszłym tygodniu koncepcja. Pomimo zmian pozwolenie na budowę nie może być wciąż wydane, ponieważ wojewódzki konserwator zabytków Jan Janczykowski rozpoczął procedurę w sprawie wpisania budynku do wojewódzkiego rejestru zabytków. Czy w Krakowie szykuje się kolejna niekończąca się historia?