AKTUALNOŚCI

Krajobraz: Elbląg walczy z plagą naklejek

Elbląski departament Architektury i Urbanistyki od sierpnia walczy z plagą drobnych ogłoszeń, przyklejanych do słupów oraz innych elementów przestrzeni miejskiej.

Urzędnicy wraz z funkcjonariuszami straży miejskiej przeprowadzają rozmowy z przedstawicielami firm, reklamującymi się w ten sposób. Działania przynoszą pozytywne skutki jednak w części przypadków działania takie nie przynoszą jednak skutków. W podobny sposób z nielegalnymi reklamami szpecącymi krajobraz miasta walczyła kilka lat temu Łódź.

autor: Paweł Sutkowski / Wikimedia Commons; lic. CC-BY-SA-3.0-pl

Walka z naklejaniem ogłoszeń przy obecnych przepisach jest walką z wiatrakami. Nie ma możliwości karania właścicieli firm, zlecających naklejanie reklam. Ukarana za naruszenie przepisów (Kodeks Wykroczeń Art. 63a) może być jedynie osoba przyklejająca je fizycznie.

Czy ustawa krajobrazowa ułatwi rozwiązanie tego problemu? W zeszłym miesiącu o jej szybkie uchwalenie zaapelował Konwent Marszałków Województw. „Oczekujemy przyśpieszenia i zakończenia prac nad aktem prawnym, który wyposaża samorządową administrację województw we właściwe i niezbędne instrumenty zarządzania ładem przestrzennym” – głosi jego stanowisko.