AKTUALNOŚCI

Konsultacje: co powstanie nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy?

Południowa Obwodnica Warszawy w rejonie Ursynowa zostanie schowana w tunelu. Mieszkańcy w konsultacjach mogą zdecydować jak ma wyglądać teren nad drogą ekspresową.

Warszawa cały czas czeka obwodnicę i wyprowadzenie ruchu tranzytowego. Dziś Południowa Obwodnica Warszawy (POW) kończy się na wysokości ul. Puławskiej. Kolejny odcinek od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa (4,6 km) ma zostać oddany do użytku za cztery lata. Trasa pod gęsto zabudowanym mieszkaniowym Ursynowem poprowadzona zostanie w tunelu, którego długość wyniesie 2,3 km – będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce.

691_nadpow_ortofoto_gr-opracowania

źródło: UM Warszawa

Na razie wiadomo jak będzie wyglądać trasa schowana pod ziemią w rejonie ul. Płaskowickiej pomiędzy Pileckiego a Nowoursynowską – każda z dwóch jezdni będzie miała szerokość około 15 m i pomieści trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Droga dodatkowo przechodzić będzie pod tunelem I linii metra. Dzięki porozumieniu z inwestorem, którym jest Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, po ukończeniu budowy użytkownikiem terenu położonego nad tunelem będzie m.st. Warszawa.

Władze miasta oraz dzielnicy Ursynów chcą by teren nad tunelem POW był dostosowany do potrzeb mieszkańców, dlatego też przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne. Proces konsultacji składa się z trzech etapów: działań informacyjno-konsultacyjnych (diagnozy potrzeb, oczekiwań i uwarunkowań lokalnych), działań projektowo-konsultacyjnych oraz działań informacyjnych.

W maju i czerwcu odbędzie się kilka wydarzeń, które posłużą zebraniu informacji, opinii i oczekiwań mieszkańców. Odbędą się dwa spacery, funkcjonować będą również dwa punkty konsultacyjne. Swoje uwagi i propozycje można zgłaszać do 30 czerwca drogą mailową na adres: konsultacjespoleczne[at]ursynow.pl.

plakat_nadpow_691

źródło: UM Warszawa

Wyniki konsultacji mają zostać uwzględnione w opracowywanym MPZP obszaru po północnej stronie ulicy Filipiny Płaskowickiej.