Konin, Czarnków i Poznań nagrodzone za najlepsze przestrzenie publiczne Wielkopolski

Poznaliśmy laureatów IX edycji konkursu „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce”, organizowanego przez poznański oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Do IX edycji konkursu „Najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Wielkopolsce” wpłynęły 13 zgłoszenia.

I Nagrodę przyznano Miastu Konin za realizację Zagospodarowanie otoczenia Konińskiego Słupa Drogowego wg projektu pracowni PROSTO ARCHITEKCI Joanna Grześkowiak i Maciej Gierwielaniec. Kapituła Konkursu doceniła nieszablonowe podejście do zagospodarowania niewielkiej przestrzeni miejskiej oraz oryginalny pomysł ekspozycji zabytku z użyciem nietypowo zastosowanych wysokiej jakości materiałów. W efekcie wykreowano warte odwiedzenia miejsce dialogu współczesności z historią.

Zagospodarowanie otoczenia zabytkowego XII-wiecznego słupa podkreśla jego wartość historyczną. Przestrzeń skweru uporządkowano i ujednolicono. W jednolitej, trawiastej płaszczyźnie poprowadzono ścieżkę ekspozycyjną z blachy, która ma nawiązywać do tego, że zabytek był znakiem drogowym. Inwestycja zrealizowana była przez Miasto Konin. Za projekt odpowiadała pracownia PROSTO Architekci.

II Nagrodę przyznano Miastu Czarnków za realizację Modernizacja Placu Wolności i ulic przyległych w Czarnkowie. Przebudowę zaprojektowała Pracownia Projektowa J.P. Woźny dla miasta.

Wyróżnienie przyznano Miastu Poznań za realizację Rozbudowa ul. Św. Marcin na odcinku pomiędzy ul. Gwarną i ul. Ratajczaka. Przebudowa ulice w centrum miasta objęła całą przestrzeń: jezdnie, chodniki oraz torowiska tramwajowe. Dzięki niej postała szeroka przestrzeń dla pieszych oraz bezpieczne przystanki tramwajowe typu wiedeńskiego. Przebudowę w ramach I etapu zakończono na początku 2019 roku. O procesie informowaliśmy na łamach naszego portalu.

 

Nagrody przyznał Sąd Konkursowy w składzie:

  • Piotr Sobczak (Prezes TUP Oddział w Poznaniu) – przewodniczący,
  • Elżbieta Janus (Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu),
  • Wojciech Krawczuk (Prezes SARP Oddział w Poznaniu),
  • Eleonora Rybczyńska (Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej TUP Oddział w Poznaniu),
  • Marek Widelski (przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego).

Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie dyplomów odbyło się podczas konferencji XIII „Dzień Urbanisty”, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Konkurs odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.