Kongres Smart City – relacja z Poznania

Dnia 14 października 2014 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się trzecia konferencja z cyklu pt. „Kongres Smart City”, podczas której zaprezentowane zostały innowacyjne systemy i rozwiązania, pomagające stworzyć inteligentną metropolię.

Jako pierwszy zabrał głos Juan Davi Ferrer – Prezes Klastra Smart IT, który tuż po uroczystym otwarciu konferencji objaśniał koncepcję Klastra oraz przedstawił szereg rozwiązań, pozwalających władzom lokalnym czuwać nad porządkiem i bezpieczeństwem mieszkańców. Rozwiązania te to m.in.: Inteligentny Monitoring, System Zarządzania Pojazdami oraz ePolicja. Dodatkowo przedstawione zostały projekty takie jak: Centrum Komunikacji z Mieszkańcami i Inteligentne Biuro Publiczne, które w znacznym stopniu ułatwią komunikację w relacji Urząd – mieszkaniec i skrócą kolejki w Urzędach Miejskich.

Inż. Marcin Dolata prezentował Aplikację EasySolar, która jest obecnie najbardziej zaawansowanym narzędziem projektowym dostępnym za pomocą smartfona pozwalającym na dobór paneli fotowoltaicznych o optymalnej mocy oraz wymiarach. Zawiera ona zaawansowane algorytmy, opracowane przez inżynierów z najlepszych europejskich uczelni technicznych, największą bazę produktów PHOTON oraz światową bazę nasłonecznienia NASA.

Od tematów inteligentnej metropolii i zielonej energetyki organizatorzy przeszli do ostatnio najbardziej popularnego zagadnienia, jakim jest ekologiczny transport, czyli elektryczne auta i infrastruktura ich ładowania. Podczas spotkania zaprezentowane zostało Green Taxi – auto przekonwertowane na elektryczne dzięki współpracy Klastrów Smart IT oraz Green Cars. Podobnych projektów pojawia się coraz więcej, co jednak z osiągami dystansowymi aut? Konrad Hamera, przedstawiciel Green Point, omawiał systemy ładownia pojazdów elektrycznych – autorskie rozwiązanie obejmujące zautomatyzowany system poboru opłat przy pomocy zintegrowanej karty miejskiej. Takie rozwiązanie pomogłoby wprowadzić na polski rynek auta bezemisyjne, gdyż na chwilę obecną użytkownicy obawiają się zbyt krótkich dystansów, jakie owe auta są w stanie pokonać na jednym ładowaniu.

Pozostając przy tematyce zielonego transportu, Hamera zaprezentował również ASR, czyli Automatyczny System Ratunkowy, obejmujący m.in.: system detekcji wypadków, monitoring aut flotowych, e-call – ogólnoeuropejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych oraz konsolę służąca do komunikowania się z dyspozytorem lub służbami Assistance i Concierge.

Adam Kaput, kończąc konferencję, zachęcał do udziału w projekcie GeoSmartCity, który stara się wprowadzić w życie koncepcję „Inteligentnego Miasta” poprzez ustanowienie otwartego, międzyplatformowego narzędzia wielokrotnego użytku, będącego w stanie publikować otwartą informację geograficzną i zapewniać specjalistyczne usługi na podstawie norm otwartych.

Więcej informacji dotyczących kolejnych spotkań znajduje się na stronie www.smartpl.eu.

Organizatorzy:

  • Klaster Green Cars,
  • Klaster Smart IT
  • Abrys Sp. z o.o.