AKTUALNOŚCI

Konferencja reSITE 2014: Miasta i krajobraz w nowej gospodarce

Konferencja reSITE odpowie na pytanie jak zapobiec wyludnianiu się obszarów wiejskich i uatrakcyjnić centra miast. Wielcy światowej urbanistyki oraz ekonomii spotkają się w Pradze w dniach 19-20 czerwca 2014.

2014.04 reSITE

Nie tylko władze lokalne i socjologowie zastanawiają się w jakim kierunku zmierza ludność. Obszary wiejskie wyludniają się. Z centrów miast znikają mieszkańcy, handel i usługi. Czy ludzie opuszczają te tereny z powodu pracy lub z powodu niższych cen w centrach handlowych na przedmieściach? Jaki wpływ na miasto ma ekspansja parków handlowych, magazynów i inwestycji na przedmieściach? I jak ten problem rozwiązano w innych miastach na całym świecie?

Festiwal reSITE, organizowany we współpracy z praskim Instytutem Planowania i Rozwoju, po raz trzeci będzie miejscem wymiany doświadczeń oraz pozytywnych przykładów. Czterdziestu światowej klasy architektów, urbanistów, architektów krajobrazu, deweloperów i ekonomistów, a także przedstawiciele władz lokalnych oraz stowarzyszeń obywatelskich podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas wydarzenia, które odbędzie się w nowym Forum Karlin w czeskiej Pradze w dniach 19-20 czerwca 2014. Około pięciuset uczestników będzie mogło wysłuchać przemówień, ale także dołączyć do dyskusji oraz prac projektowych z prezentującymi.

Prelegentami oraz uczestnikami dyskusji będą m.in: Edward Glaeser, profesor ekonomii na Harvard University oraz specjalista w ekonomii samorządowej, Michael Kimmelman, krytyk architektury, budownictwa mieszkaniowego, przestrzeni publicznych, infrastruktury oraz rozwoju społecznego z New York Times, Adriaan Geuze z West 8 oraz Michael Desvigne, dwóchnajbardziej znaczących architektów krajobrazu swojego czasu. Dołączy do nikt hiszpańska architekt Benedetta Tagliabue z EMBT – odpowiedzialna za rynek Santa Caterina w Barcelonie oraz waterfront w Hamburgu. Adam Greenfield – urbanista z londyńskiej School of Economics poprowadzi dyskusję o roli technologii, informacji oraz telefonii komórkowej w „smart city”.

Prelegentami z Polski będą Grzegorz Piątek, architekt, krytyk architektury, członek zarządu Fundacji Centrum Architektury oraz Joanna Erbel, warszawska aktywistka, kandydatka na stanowisko prezydenta Warszawy.

Jednym z głównych tematów festiwalu będzie działanie architektury i urbanistyki miast jako narzędzia dla lokalnego rozwoju gospodarczego. Zbadane zostanie również jak działa nowa ekonomia. Staje się oczywiste, że miasta z różnorodną edukacją, kulturą, działaniami obywatelskimi oraz możliwościami rekreacji posiadają znaczną przewagę w oczach inwestorów. Co więcej w tych rejonach inwestycje są kreowane także z sektora prywatnego co ma pozytywny wpływ między innymi na zatrudnienie, usługi czy infrastrukturę. „Nie ma wątpliwości, że miasta są nosicielami nowych i niezależnych gospodarek. Istnieje wyraźny związek między ich sukcesem oraz dobrobytem oraz aktywnością i zadowoleniem mieszkańców. I to jest to, co staramy się określić we współpracy z ekspertami z Nowego Jorku, Londynu, Rotterdamu i Paryża” mówi Martin Barry, twórca i dyrektor festiwalu reSITE, który będzie uzupełniony w tym roku różnymi warsztatami oraz nieformalnymi dyskusjami które będą przydatne dla przedstawicieli mniejszych miast i miasteczek.

Z przyjemnością ogłaszamy, że urbnews.pl został patronem medialnym imprezy. W związku z dużym zainteresowaniem wydarzeniem, organizatorzy zalecają kupno biletów bez zwłoki. Można to zrobić poprzez formularz rejestracyjny: http://resite.cz/cs/registration/. Więcej szczegółów na: www.resite.cz.

To wydarzenie znajduje się także w  naszym kalendarzu