AKTUALNOŚCI

Jaka jest najlepsza przestrzeń publiczna Pomorza?

Już po raz dziewiąty wybrano Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego. Wyróżnionych zostało 6 przedsięwzięć.

Nagroda przyznawana przez Marszałka Województwa Pomorskiego. Tegoroczne zgłoszenia obejmowały inwestycje ukończone między 1 stycznia 2012 r. a 31 grudnia 2013 r. i nie zostały zgłoszone do poprzednich edycji. Zgłaszać można było ogólnodostępne place i ulice, osie i ciągi widokowe, tereny frontów wodnych, parków, terenów spacerowych, plaż i innych miejsc tworzących spójną przestrzeń publiczną oraz tereny zdegradowane przeznaczone na cele publiczne.

Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się 3 października 2014 r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wicemarszałek Wiesław Byczkowski wręczył nagrody w konkursie.

Wyróżnione zostały Osada Łowców Fok w Rzucewie, Grodzisko Owidz, Centrum wsi Kaliska Kościerskie, Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie oraz Kładka nad Kanałem Portowym w Ustce (zdjęcia poniżej)

Zwycięskim projektem został gdyński „InfoBox – Obserwatorium Zmian”.

– Gdyński InfoBox to przykład przemyślanej integracji nowej przestrzeni publicznej z obiektem użyteczności publicznej, dokonanej w trudnej do zagospodarowania części strefy śródmiejskiej – mówił marszałek Mieczysław Struk dla portalu pomorskie.eu – Kosakowo i Ustka przedstawiły z kolei dwa zupełnie różne, acz bardzo interesujące elementy zagospodarowania obszarów przymorskich – promenadę poprowadzoną na terenie cennym przyrodniczo oraz kładkę pieszą łączącą historyczne centrum z terenami rozwojowymi po przeciwnej stronie portu. Inwestycje w Rzucewie i Owidzu, mimo iż zlokalizowane na obszarach wiejskich, mają znaczenie zdecydowanie ponadlokalne. W obu przypadkach stworzono nowe atrakcje turystyczne w oparciu o walory dziedzictwa archeologicznego. Nowe zagospodarowanie centrum wsi Kaliska Kościerskie stanowi doskonały przykład na to, że również bez wielkich nakładów finansowych można uzyskać interesującą przestrzeń, doskonale wpisaną w kontekst krajobrazowy otoczenia.

Gdyński InfoBox to konstrukcja złożona z kilkudziesięciu kontenerów z 22-metrową wieżą widokową. We wnętrzach znajdują się sale wystawowe z makietami miasta, możemy znaleźć tam także informacje o wydarzeniach kulturalnych czy o nowych inwestycjach oraz planach miejscowych w Gdyni. W ramach Gdynia InfoBox działają także kawiarnia i salon prasowy. Tak przedstawia się inwestycja:

Pomorskie 14 Infobox

Źródło: pomorskie.eu / materiały prasowe