Irlandia: Protesty przeciw nowej trasie w Kilkenny

Mieszkańcy irlandzkiego Kilkenny protestują przeciwko nowej trasie i mostowi. Ich zdaniem ich budowa zniszczy miasto, bogate w liczne średniowieczne zabytki.

Projekt nowej trasy to 2,5 km drogi razem z mostem o długości 65 metrów. Ma ona przebiegać przez historyczne Kilkenny miasta i kosztować 11 milionów euro. Przez most przejeżdżać ma 12 tysięcy pojazdów dziennie. Zdaniem lokalnych władz droga jest niezbędna to zapewnienia obsługi komunikacyjnej terenów dawnego browaru, przeznaczonego dziś na cele inwestycyjne. 25 lipca podjęto decyzję o kontynuacji inwestycji. Protestujący obawiają się, że realizacja trasy spowoduje wzrost ciężkiego ruchu w centrum, zniszczenie średniowiecznych zabytków oraz podział miasta. Projektowi drogi przeciwni są tez przedstawiciele instytucji związanych z ochroną zabytków.

Protesty odbywają się zarówno na ulicach miasta, na rzece nad którą przebiegać ma most jak i w Internecie. Ich skalę można zobaczyć m.in. na twitterze pod tagiem #savekilkenny

Kilkenny

Warto przy tym zauważyć, że obawy Irlandczyków o podziale miasta są tu w pełni uzasadnione co pokazują przykłady z polskich miast. Przykładowo po wybudowaniu w latach 70-tych Podwala Przedmiejskiego i trasy Armii Krajowej, przecinających historyczną tkankę Gdańska, doszło do degradacji dwóch dzielnic: Dolnego Miasta oraz Biskupiej Górki. Miejmy nadzieję, że lokalne władze posłuchają się głosu mieszkańców tego atrakcyjnego turystycznie irlandzkiego miasta.