AKTUALNOŚCI

II edycja konkursu fotograficznego „Łap Ład” – notatka pokonkursowa

10 maja br. odbyła się gala finałowa konkursu fotograficznego „Łap Ład vol.2” organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej UG. Celem konkursu było zwrócenie uwagi studentów trójmiejskich uczelni wyższych na problem ładu i nieładu przestrzennego, zarówno pod kątem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Aby wziąć udział w konkursie należało wykonać dwa zdjęcia, jedno przedstawiające ład przestrzenny, a drugie nieład, następnie argumentując swój wybór krótkim komentarzem. Zadanie, choć z pozoru proste, zmusiło uczestników do bardziej wnikliwego i krytycznego spojrzenia na otaczającą ich przestrzeń.

W konkursie wzięli udział studenci różnych kierunków studiów, m.in.: automatyki i robotyki, gospodarki przestrzennej, ekonomii, kulturoznawstwa, politologii, czy malarstwa. Organizatorzy przyjęli łącznie 44 prace, które zostały ocenione przez jury w składzie: dr hab. inż. arch. Bognę Lipińską, dr inż. arch. Alicję Zawadzką, dr Jacka Friedricha oraz Plastyka Miasta Gdyni Jacka Piątka. Na galę finałową przybyli uczestnicy konkursu, nauczyciele akademiccy oraz zainteresowani studenci. Mieli oni okazję nie tylko poznać zwycięzców tej edycji konkursu, ale również wysłuchać wystąpień każdego z członków jury na temat jego podejścia do kwestii kształtowania ładu przestrzennego z perspektywy pracy naukowej i zawodowej.

Jury wyróżniło 7 prac autorstwa: Moniki Dejk, Katarzyny Kiełszni, Magdaleny Lubienieckiej, Marty Młodeckiej, Magdaleny Pawelczak, Aiszy Teller oraz Macieja Szpillera. Nagrodę publiczności dzięki 230. głosom w głosowaniu internetowym zdobyła Marta Młodecka (studentka gospodarki przestrzennej, PG).

Trzecie miejsce w konkursie zdobył Dominik Wilk (student gospodarki przestrzennej, UG). Jak argumentowała wybór jury B. Lipińska, autor wykazał się niezwykłą wrażliwością i zrozumieniem tematu w wyborze sfotografowanych przykładów. Ukazał dwa bardzo podobnie zbudowane wnętrza urbanistyczne, które diametralnie różnią się stanem zadbania, tym samym budząc odmienne odczucia u obserwatora.

Zdobywcą drugiego miejsca jest Błażej Plichta (student gospodarki przestrzennej, UG). Fotografując ład przestrzenny pokazał, że budynki nie muszą być takie same pod względem kształtu dachu, bryły, czy kubatury, aby można je było postrzegać jako pasujące do siebie i harmonijne. Nieład to z kolei bardzo dobry przykład kontrastu starej, skromnej zabudowy mieszkaniowej z sąsiadującym wysokościowcem.

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu zdobyła Weronika Belczewska (studentka gospodarki przestrzennej, UG), która jest również zwyciężczynią z roku ubiegłego. Jury doceniło oryginalność podejścia autorki do złapania ładu i nieładu w przestrzeni Trójmiasta, gdyż jako jedyna wykonała zdjęcia po zmierzchu. Jak zwracał uwagę J. Friedrich, w ciągu roku znaczną część czasu z miasta korzystamy, gdy jest już ciemno. Dzięki wykorzystaniu światła pewne przestrzenie mogą stać się dla mieszkańców atrakcyjne, natomiast m.in. neony reklamowe oszpecają zarówno budynek, jak i jego otoczenie.

Prace laureatów i wyróżnionych w konkursie można obejrzeć na wystawie w centralnej części budynku Wydziału Nauk Społecznych i Instytutu Geografii UG przy ul. Bażyńskiego 4 w Gdańsku.

Konkurs został objęty patronatem honorowym JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, Prezydenta Miasta Gdyni, Prezydenta Miasta Sopotu oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły radia studenckie SAR i MORS oraz portal internetowy Urbnews. Partnerem konkursu był sklep fotograficzny Afe.pl.

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.