Helsinki: W 2025 mieszkańcy nie będą musieli używać samochodów

Władze Helsinek planują w ciągu około 10 lat całkowicie zmienić system transportu w mieście, tak aby mieszkańcy nie mieli potrzeby posiadania własnego samochodu. Większość podróży mieszkańców ma odbywać się transportem publicznym i ruchem rowerowym. Informację taką podał Fiński portal Helsinki Times.

Baana, HelsinkiSamochody w stolicy Finlandii stawały się coraz bardziej uciążliwym problemem. Miasto podjęło już działania, promujące transport zbiorowy oraz ruch pieszy i rowerowy. Przykładem takiego rozwiązania jest przeznaczenie dawnej trasy kolejowej dla „lekkiego” ruchu, co opisaliśmy w osobnym artykule. Helsinki rozbudowują swoją jedyną linie metra, doprowadzając do nowych osiedli mieszkaniowych.

 

Miasto planuje także stworzyć aplikację która połączy funkcjonalność wyszukiwania optymalnej trasy z możliwością kupna biletu. Będzie ona uwzględniała wiele innych opcji, nawet tak szczegółowe jak warunki pogodowe – przy dobrej pogodzie ma promować jazdę rowerem, przy niekorzystnej preferowała będzie transport zbiorowy i przedstawiała będzie odcinki którymi najkorzystniej podjechać samochodem. Finowie, nawet Ci starsi, słyną z obycia z nowymi technologiami, aplikacji można więc wróżyć sukces.

Kutsuplus

Źródło: twitter / Gravity_of_mind

Jednak najciekawszym z rozwiązań promującym transport zbiorowy jest system Kutsuplus. Działa on od roku i jest uzupełnieniem oferty tradycyjnej komunikacji miejskiej. Na dzień dzisiejszy składa się z dziesięciu 9-osobowych busów, które mieszkańcy mogą zamawiać za pośrednictwem smartfona. System automatycznie dobiera pasażerów jadących podobnymi trasami, aby optymalnie wykorzystać pojazd. Kutsuplus posiada osobną taryfę, która jest o wiele tańsza od taksówek.

Wszystkie te działania mają pomóc w redukcji liczby zarejestrowanych w mieście pojazdów. Czy plan Helsinek dla maksymalnego ograniczenia własności pojazdów jest realny? Tworzący go eksperci, mający doświadczenie w zakresie transportu, twierdzą że tak. Warto więc śledzić zmiany transportowe w fińskiej stolicy.

 

źródło: Helsinki Times
Zdjęcia: W. Wojtowicz/urbnews.pl , twitter / @Gravity_of_Mind , kutsuplus.fi