AKTUALNOŚCI

Harpa – islandzki kryształ

Siedziba Orkiestry Symfonicznej i Opery Islandzkiej uhonorowana została w 2013 roku prestiżową nagrodą Miesa van der Rohe. Co sprawia, że budynek jest wyjątkowy?

Harpa to efekt współpracy duńskich i islandzkich pracowni architektonicznych: Henning Larsen Architects oraz rodzimego, islandzkiego Batteríið Architects. Przy dużym udziale artysty Olafura Eliassona, w 2011 roku powstał obiekt zainspirowany tradycją oraz krajobrazami wyspy, który na stałe wpisał się w krajobraz Reykjaviku i ożywił portową część miasta.

Najbardziej spektakularnym elementem Harpy są szklane elewacje zainspirowane między innymi kolumnami bazaltowymi. Dzięki zastosowaniu różnych barw szkła na południowej elewacji, w słoneczny dzień posadzki wnętrza budynku pokryte są zjawiskowymi wzorami utworzonymi z cieni oraz wielobarwnością. Od strony południowej znajduje się również wejście główne do budynku. Elewacja zewnętrzna odbija powierzchnie wód zatoki, gór oraz nieba.

W skład Harpa Concert and Conference Center wchodzą trzy duże sale koncertowe oraz sala kameralna z wejściami od strony południowej oraz zapleczem od strony północnej. Poza nimi, na powierzchni prawie 30 tysięcy metrów kwadratowych znajdują się sale prób, szatnie, biura oraz pomieszczenia techniczne. Harpa jest nie tylko miejscem wydarzeń kulturalnych, ale także miejscem pracy i relaksu. Obiekt w szybkim czasie stał się jedna z głównych atrakcji turystycznych islandzkiej stolicy.