Green City Index – ranking kondycji przyrodniczej miast
Green City Index to ranking ukazujący kondycję przyrodniczą miast. W zestawieniu uwzględniono 120 miast z 5 kontynentów: Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji oraz Europy. Listy rankingowe zostały sporządzone w oparciu o indywidualne kryteria dla każdego kontynentu ze względu na różnorodność problemów, z jakimi zmagają się tamtejsze miasta. Przykładowo dla Europy nie uwzględniane były warunki higieniczne mieszkańców, a w Afryce – zabudowa. Wśród kryteriów, które powtarzają się na każdym kontynencie można umieścić: energię oraz emisję Co2, użytkowanie gruntów, transport, gospodarkę odpadami, gospodarkę wodami, jakość powietrza oraz zarządzanie środowiskiem przyrodniczym.
Metodologia rankingu polega na nadaniu wag czynnikom (ocenianym w skali 1-10) wpływającym na daną kategorię. Przykład Afryki:
Kategoria: Zarządzanie środowiskiem przyrodniczym
Czynniki: Partycypacja społeczna (33%), Monitoring środowiska (33%), Gospodarowanie środowiskiem (33%).
Analogicznie postąpiono dla pozostałych 7 kryteriów, a dobrane wagi można obejrzeć pod tym adresem (strona 29).
Wyniki miast zostały przydzielone do 5 kategorii:
- znacznie poniżej średniej
- poniżej średniej
- średnio
- powyżej średniej
- znacznie powyżej średniej
Lista najlepszych miast europejskich
Sklasyfikowanych zostało 30 miast,głównie stolic (wyjątki to Zurych i Stambuł). Najlepiej w zestawieniu prezentują się miasta skandynawskie – podium zostało zajęte przez: Kopenhagę, Sztokholm oraz Oslo. Na drugim krańcu rankingu widnieją stolice Europy Wschodniej, w tym Bukareszt oraz dość znacznie odstające od średniej – Sofia i Kijów.
Warszawa na tle Europy
Warszawa została sklasyfikowana na 16 miejscu, z wynikiem zbliżonym do takich miast jak: Ryga, Budapeszt, Lizbona, Ljubljana oraz Bratysława. Jak pokazują poszczególne tabele, mocną stroną Warszawy jest zarządzanie środowiskiem (5 miejsce), zaś słabe strony to: transport (24), gospodarowanie wodami (25) oraz użytkowanie gruntów (24). Warto jednak zauważyć fakt, iż Warszawa, uwzględniając PKB, wykazuje wyższą wartość w Indexie niż wskazywałyby na to realia. Poniższy wykres przedstawia:
- wynik osiągnięty w Green City Index (oś Y)
- Produkt krajowy brutto w Euro na mieszkańca (oś X)
Link do pełnego dokumentu, w którym opisana została metodologia, a także uzasadnienia
przyznanych punktów, znajduje się pod tym adresem.
Green City Index jest świetnym opracowaniem ukazującym mocne i słabe strony miast w kontekście środowiska przyrodniczego.Pozwala na porównanie wskaźników pomiędzy stolicami, a dzięki szeroko opisanym inicjatywom,miasta mogą dzielić się wiedzą i czerpać pomysły z różnych zakątków świata. Zainteresowanych tematem odsyłam pod adres rankingu, gdzie wchodząc w zakładkę “Summary” użytkownik może ponadto porównać dane takie jak: średnia liczba mieszkańców w miastach, powierzchnia zielona na mieszkańca, procentowy udział odpadów poddanym recyclingowi, w odniesieniu do kontynentów. W powyższym linku znajdują się także zestawienia miast z pozostałych czterech kontynentów.