AKTUALNOŚCI

Göteborg odwzorowany w grze Minecraft

Wydział polityki przestrzennej szwedzkiego miasta Göteborg postanowił wykorzystać w procesie planowania popularną grę Minecraft.

W grze odwzorowana została przestrzeń dziewięciu dzielnic miasta. Mapa udostępniona została użytkownikom na całym świecie w otwartej platformie danych na stronie miasta (www.goteborg.se/psidata). Mapa opiera się na rzeczywistych danych geograficznych dotyczących lokalizacji nie tylko domów czy dróg, ale i oświetlenia oraz roślinności. Zdaniem władz miasta pomóc ma to w bardziej zrównoważonym rozwoju miasta i dotarciu do nowych grup użytkowników w celu zainteresowania ich tematem planowania przestrzennego i urbanistyki. Co ciekawe gra Minecraft została stworzona pięć lat temu przez szwedzką firmę Mojang AB.

W celu rozpropagowania idei dla graczy przygotowano specjalną bożonarodzeniową i noworoczną rozgrywkę. Na wirtualnej mapie ukryto 10 skrzyń ze „skarbem”. Pierwsi odkrywcy wszystkich dziesięciu skarbów, po wysłaniu maila z ich lokalizacją pod adres [email protected], otrzymają nagrody rzeczowe oraz będą mogli spotkać się z twórcami mapy z wydziału urbanistyki urzędu. Konkurs trwa do 8 stycznia 2017 roku.

Projekt rozpoczął się od lokalnego badania pilotażowego w jednej ze szkół w Hammarkullen, gdzie młodzi ludzie wraz z grupą mieszkańców stworzyli w grze fragment lokalnej przestrzeni. Efekty prac nad mapą obejrzeć możecie na poniższym filmie:

O ile podkreślić należy skalę prac, szwedzkie miasto nie jest pierwszym przykładem zaangażowania tej gry w planowanie przestrzenne. W ramach programu Block by Block, realizowanego od czterech lat przez ONZ, Minecraft pomaga mieszkańcom w przestawieniu swoich wizji dla przestrzeni publicznych. Projekt realizowany był w dwudziestu krajach, w tym m.in.: Kosowie, Haiti, Nigerii, Filipinach, Indiach czy Libanie.

 

Źródło: goteborg.se