Gmina Słupsk: Wpływ bazy antyrakiet na planowanie przestrzenne

Jak podaje serwis internetowy gp24.pl, Ministerstwo Obrony Narodowej rozmawia z samorządowcami Województwa Pomorskiego w sprawie tarczy antyrakietowej i informuje o wprowadzanych ograniczeniach w budowie dużych obiektów, między innymi elektrowni wiatrowych.

 

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_powiat_s%C5%82upski_locator_map_%28label-pl%29.svg

Powiat Słupski
Źródło: Wikimedia Commons

W promieniu do 1.5 km od bazy nie będą mogły powstawać budynki do wysokości 10 metrów. W promieniu 4 kilometrów od bazy antyrakiet nie będzie możliwości budowy obiektów powyżej wysokości 50 metrów. m.in. elektrowni wiatraków – dotyczy to terenów gminy Słupsk. Do 35 kilometrów wokół bazy wszelkie wysokie obiekty będą musiały być uzgadniane ze stroną amerykańską. Powstanie bazy nie oznacza więc zakazu stawiania na przykład elektrowni wiatrowych w okolicznych gminach, a jedynie uzgadnianie przy tworzeniu planów i wydawaniu pozwoleń na budowę. Dodatkowo obowiązujące pozwolenia na budowę oraz plany zagospodarowania przestrzennego wpisane mają być do umowy międzynarodowej. Do połowy lipca gminy przekazać muszą listę terenów na których plany miejscowe pozwalają na tworzenie elektrowni wiatrowych. MON i Departament Obrony USA przeanalizują te plany i dadzą samorządom wytyczne.

Ważną informacją dla samorządów oraz dla zarządzających Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną jest fakt, że budowa nowych obiektów wielokubatorowych powyżej 6000 metrów sześciennych będzie wymagać uzgodnień z przedstawicielami US Army oraz MON-em.

Baza amerykańska nie przyniesie wyłącznie ograniczeń. Lokalne władze szacują wzrost zapotrzebowania na mieszkania w jej okolicach. W pobliżu bazy antyrakiet nie będzie funkcjonować lotnisko, poligon ani strzelnica co oznacza zmniejszenie hałasu dla mieszkańców i pracowników okolicznych miejscowości. Dodatkowo Gmina Słupsk może liczyć na nowe inwestycje ze strony amerykańskiej.