Gdynia zbiera opinie od pieszych

Mieszkańcy Gdyni oraz wszyscy zainteresowani mogą wyrazić swoją opinię, uwagi i przemyślenia dotyczące ruchu pieszego w Śródmieściu Gdyni. Ankieta potrwa jeszcze tydzień.

Ulica Świętojańska w Gdyni; autor: NDT / Wikimedia Commons; lic. CC-BY-SA-3.0

Analiza ruchu pieszego w Śródmieściu to kolejny etap prac w ramach projektu FLOW (Furthering Less congestion by creating Opportunities for more Walking and cycling), do którego Gdynia przystąpiła w maju 2015 r. Jego to trzyletni projekt dofinansowany z programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej.

W październiku odbyły się pomiary natężeń ruchu pieszego w 55 strategicznych punktach Śródmieścia Gdyni. Teraz pora na głos mieszkańców. W centrum miasta ankieterzy pytają o uwagi nt. komfortu pieszego w tej części miasta. Opiniami można także podzielić się również za pomocą anonimowej ankiety online. Badanie internetowe potrwa do 17 grudnia.

Zebrane dane, zarówno z ankiety, jak i pomiarów ruchu są istotnym elementem dla opracowywania i realizacji polityki transportowej miasta. W ramach projektu FLOW, Gdynia planuje rozszerzyć model transportowy opracowany w ramach projektu CIVITAS DYN@MO o ruch pieszy i rowerowy, uzyskując w ten sposób narzędzie wspierające procesy planowania, podejmowania decyzji, a także pozwalające na analizowanie wpływu działań w zakresie ruchu rowerowego i pieszego na warunki ruchu i poziom zatłoczenia.