Gdynia Design Days 2014 w liczbach

25 prototypów zaprojektowanych dla mieszkańców Gdyni, 10 dni z designem, 7 lokalizacji, 1 nowa typografia dla miasta – to najkrótsze podsumowanie festiwalu Gdynia Design Days, który odbył się w dniach 4-13 lipca 2014 pod hasłem Miasto+. Fotel Gdynia, materac miejski – Fajrant, ławka do moczenia stóp w Bałtyku, Włóczy-kij, Torbak – to prototypy, do których powstania inspirację stanowiła sama Gdynia. W przyszłości jest szansa, aby zaistniały w przestrzeni miejskiej.

– Największą wartość po festiwalu stanowią elementy, które mają szansę wpisać się na stałe w gdyński krajobraz. To nie tylko prototypy zaprojektowane dla miasta. Podczas warsztatów dla profesjonalistów powstała m.in. nowa czcionka dla Gdyni. W kolejnych miesiącach będziemy pracować nad rozwojem i wdrożeniem wybranych projektów – mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, kierownik Centrum Designu Gdynia.

Gdynia Design Days to również ludzie, którzy tworzą niepowtarzalną atmosferę. Umiejscowienie Terminalu Designu na placu Kaszubskim dowiodło jak ważna jest wspólna przestrzeń do rozmowy i zetknięcie projektantów z odbiorcami. Strefy 5+,30+,60+ były tłumnie wypełniane przez całe rodziny – od dzieci przez rodziców po dziadków, niezależnie od słonecznej czy deszczowej pogody.

Do 31 lipca 2014 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (Al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia) można zwiedzać wystawy:

Miasto+ wystawa główna – kuratorka: Agnieszka Jacobson-Cielecka Miejskie meble, przedmioty i akcesoria służące wypoczynkowi, relaksowi i zabawie. Stworzone przez najzdolniejszych młodych polskich projektantów z myślą o mieszkańcach Gdyni i turystach odwiedzających miasto.

Smak przedmiotu – kuratorzy: Paulina i Jacek Ryń,Razy 2 Opowieść o produktach w języku niewerbalnym. Smak stał się syntetycznym i uniwersalnym przedstawieniem cech obiektu.

Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – 20 najlepszych prac dyplomowych studentów Wydziału Wzornictwa i Architektury ASP w Gdańsku.

Elle Decoration – Młodzi na start Przegląd zwycięskich prac młodych projektantów z 4 edycji konkursu, którego celem było wyłonienie najciekawszych projektów przygotowanych w oparciu o tegoroczne hasło „Motywy lat 50. i 60. we współczesnej formie użytkowej”.

W Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1, Gdynia) do 31 lipca dostępna jest wystawa Zbigniewa Horbowego. Wystawa inicjuje cykl „Polskie projekty, polscy projektanci”, podczas którego będą prezentowane prace najwybitniejszych projektantów i designerów.

To wydarzenie znajduje się także w naszym kalendarzu.
Źródła: materiały prasowe, www.gdyniadesigndays.eu