AKTUALNOŚCI

Gdańsk Wrzeszcz: Plan pozwoli na nowy wieżowiec

W Gdańsku błyskawicznie przygotowywane są plany zagospodarowania w związku z ryzykiem utraty pozwolenia na budowę Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. W jednym z przygotowywanych planów Biuro Rozwoju Gdańska,  wbrew opiniom Rady Dzielnicy Wrzeszcz, chce zezwolić na budowę 90-metrowego wieżowca.

Dlaczego miasto w pośpiechu przygotowuje plany pod PKM – inwestycję znajdującą się w zaawansowanym stopniu prac? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji Generalnego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Wojewody Pomorskiego, dotyczących wydania decyzji lokalizacyjnej i pozwolenia na budowę odcinka PKM. Sprawa dotyczy sporu prawnego o jedną z działek na gdańskiej Matarni. Spółka PKM zabrała jej fragment tłumacząc się koniecznością wyznaczenia dojazdu do ulicy Sąsiedzkiej. Zdaniem właściciela działki, odszkodowanie proponowane przez PKM było za niskie. Dziś miasto przygotowując plany zabezpiecza się na konieczność wydania kolejnego pozwolenia na budowę.

Przy okazji uregulowania sytuacji związanej z infrastrukturą koli metropolitalnej, plan miejscowy „PKM – obszar Wrzeszcz” umożliwiać ma także nową zabudowę na tyłach Koloni Abegga. Osiedle (a właściwie – kolonia domów) powstała na przełomie XIX i XX wieku między ul. Grunwaldzką a linią kolejową. Zbudowano wtedy siedem uliczek, plac zabaw, kilkanaście domów jednorodzinnych oraz prawie 50 domów dla dwóch rodzin, które miały wysokość do dwóch pięter (zdjęcie poniżej). Kolonia przetrwała do dziś w większości – jej część zlikwidowana została przy poszerzaniu ulicy Grunwaldzkiej.

Gdańsk Kolonia Abegga

Dziś wiemy, że przy koloni powstać może wieżowiec o wysokości 90 metrów. Projekt planu przewiduje jego lokalizację w osi ulicy Kościuszki (zdjęcie poniżej). Zdaniem Rady Dzielnicy Wrzeszcz jest to lokalizacja niewłaściwa. Rada przedstawiła wniosek, krytykujący ulokowanie tego typu dominanty w osi ulicy z przedwojennymi budynkami i zalecający przeniesienie dominanty na oś zbudowanej niedawno Alei Żołnierzy Wyklętych (będącej częścią Trasy Słowackiego). Wniosek ten został całkowicie odrzucony, pomimo że planistów nie ograniczają kwestie własnościowe – teren należy do Skarbu Państwa. W wypowiedzi dla portalu trójmiasto.pl, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, Marek Piskorski tłumaczy, że nie można zmienić lokalizacji wieżowca ponieważ „taka jest wizja prezydenta dla tego terenu”.

Gdansk oś Kościuszki

Ulica Kościuszki w Gdańsku. Według BRG i prezydenta miasta to w jej osi powinien znaleźć się wieżowiec

Projekt planu miejscowego numer 0848 dostępny jest do wglądu pod tym linkiem (plik PDF). Równocześnie z planem miejscowym przygotowywanym pod dla odcinka PKM we Wrzeszczu, BRG zaprezentowało projekty MPZP dla innych fragmentów trasy budowanej kolei – Strzyży, Brętowa, Staw Wróbla, Kiełpinek oraz Klukowo. Do wtorku, 14 października możliwe jest składanie uwag do wszystkich projektów planów miejscowych. Uwagi przyjmowane są przez BRG wyłącznie w formie pisemnej i elektronicznej (z bezpiecznym podpisem elektronicznym) na adres biura

Gdansk Wrzeszcz plan 0848

Gdansk Wrzeszcz, zasięg planu 0848 / źródlo: BRG