Fundacja im. Stefana Kuryłowicza zapowiada nowy program wspierający uzdolnionych architektów

26 marca, w warszawskim Wola Center, odbędzie się wykład Nathalie de Vries z pracowni architektonicznej MVRDV. Wydarzenie organizowane przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza jest nie tylko szansą na pełne inspiracji spotkanie ze światowej sławy autorytetem. W ramach wykładu zaprezentowane zostaną programy Fundacji, których głównym celem jest aktywne wsparcie młodych, zdolnych i aktywnych architektów.

FSK_Fot. Jacek Poremba-1

Fot. Jacek Poremba

Fundacja im. Stefana Kuryłowicza od lat promuje odważną i odpowiedzialną twórczość architektoniczną. Zgodnie z ideą przyświecającą jej patronowi, szczególnie podkreśla społeczną i kulturotwórczą rolę zawodu. Misję polegającą na wsparciu młodych, ambitnych projektantów realizuje za pośrednictwem wielu inicjatyw. Do dwóch najważniejszych należą Konkurs Teoria oraz, rozpoczynające swoją pierwszą edycję, Stypendium Praktyka. Oba projekty zostaną zaprezentowane już 26 marca br., w rocznicę urodzin Stefana Kuryłowicza.

Konkurs Teoria jest doskonałym przykładem, że rozważania teoretyczne na temat architektury nie muszą być nudne. Potwierdza to sukces pierwszej laureatki, Anny Lorens, która opisała fenomen miejskich miejsc biesiadnych. Jej praca była częstym tematem dyskusji, a sama autorka niejednokrotnie wypowiadała się na jej temat w mediach.

Już w marcu rozpocznie się III edycja Konkursu Teoria, którego nagrodą jest dwujęzyczna publikacja autorskiej pracy teoretycznej łączącej ze sobą elementy architektury i kultury.

To nie jedyny projekt, który zostanie zaprezentowany tego dnia w Wola Center. Fundacja im. Stefana Kuryłowicza organizuje również specjalny program Stypendium Praktyka, który jest skierowany do studentów oraz absolwentów architektury. Polegać będzie na finansowym i merytorycznym wsparciu wybranych projektantów mających swoje autorskie pomysły na zmianę przestrzeni publicznej polskich miast. Pierwszym tematem realizacji projektów będzie Warszawa.

Spotkanie z Nathalie de Vries oraz ogłoszenie startu projektów odbędzie się 26 marca,
o godz. 18.00 w Wola Center przy ul. Przyokopowej 33 w Warszawie. Bezpłatnej rejestracji można dokonać pod poniższym adresem http://fundacja-sk.evenea.pl/.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu corocznych spotkań organizowanych w rocznicę urodzin prof. Stefana Kuryłowicza (1949-2011), polskiego architekta i urbanisty. Patron Fundacji uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych twórców w historii polskiej architektury powojennej. Fundacja, poprzez swoją działalność, pragnie promować postawę życiową, którą reprezentował – architekta zaangażowanego, pasjonującego się projektowaniem i walczącego o szacunek dla zawodu. Bezkompromisowość i odwaga to podstawy upamiętniające Stefana Kuryłowicza.

Więcej aktualnych informacji dostępnych jest na fanpage’u Fundacji i wydarzeniu na Facebooku:

Strona internetowa fundacji http://www.fundacja-sk.pl.