AKTUALNOŚCI

Film: Nation on the move

Dzisiaj zabieramy Was w podróż na drugi koniec globu, do Stanów Zjednoczonych. A wszystko za sprawą godzinnego dokumentu, ukazującego wzorce i schematy, które powodują, że Ameryka „działa” tak jak powinna. „Nation on the move” jest jednym z 4 odcinków z serii America Revealed, dzięki której dowiemy się, co powoduje, że USA jest tworem unikalnym samym w sobie, krajem uważanym za największego producenta żywności a także dowiemy się w jaki sposób dostarczana jest energia do naszych domów lub tak jak w omawianym dziś odcinku, co sprawia, że Ameryka pozostaje w ciągłym ruchu.

America Revealed

Prowadzącym każdego  z odcinków jest Yul Kwon, którego część z Was może kojarzyć z amerykańskiej wersji „Survivor”, którą zresztą wygrał. To on zabierze nas na wycieczkę po całym kraju,  od jednego do drugiego wybrzeża, pokazując na przykładach konkretnych miast jak działa system transportu w USA.

Stany Zjednoczone to kraj ogromnych odległości z gęstymi skupiskami miast, zamieszkiwanych przez ludzi chcących się poruszać zawsze i wszędzie. Jak się okazuje nie jest to wcale takie trudne, wziąwszy pod uwagę, iż Ameryka dysponuje każdym możliwym środkiem transportu. Od transportu lądowego po transport lotniczy czy wodny. Dokument niesie ze sobą nie tylko wiele ciekawych informacji, ale daje możliwość zobaczenia Ameryki z perspektywy osób, które odpowiadają za wprowadzenie jej w ruch. Dowiemy się m.in. dlaczego autobusy szkolne są tak ważnym elementem edukacji najmłodszych, jaki udział w przewozach towarowych ma kolej oraz jaki wkład w rozwój  jednej z nowojorskich dzielnic miało metro, czyli środek transportu, dzięki któremu miasta Ameryki nie są zupełnie zakorkowane. Nawiasem mówiąc w „Nation on the move” pokazane jest też bardzo proste rozwiązanie tego problemu. A jeśli o problemach to nie może zabraknąć poruszenia kwestii suburbiów, tym razem jednak w aspekcie przemieszczania się ich mieszkańców. Jako ciekawostkę potraktować można fakt, iż obecnie przeznaczają oni na to ok. 50 % więcej czasu niż ich rodzice.

Jeśli jesteście zainteresowani tym, jak kiedyś radzono sobie z brakiem powszechnie już dzisiaj stosowanej technologii w kwestii transportu, jak wygląda zarządzenie lotami „ od kuchni” oraz jakie są statystyki dotyczące systemu transportu w Stanach Zjednoczonych to nikt inny jak sam Yul Kwon w „Nation on the move” lepiej Wam tego nie przedstawi. Drugi dokument z serii można zobaczyć tutaj, na stronie dostępne są również pozostałe odcinki z cyklu America Revealed.