AKTUALNOŚCI

Film: Hungry City

Przeludnione, brudne i zanieczyszczone – czy tak będą wyglądać nasze miasta w 2050r.? Jeśli tak, to co dalej? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w serii 6 odcinków Ecopolis, skupiającej się wokół rozwiązań problemów dotyczących miast przyszłości, tj. produkcji żywności czy energii, dostępu do wody, gospodarki odpadami, a także transportu.

london-yields

Dziś opowiemy o pierwszym odcinku z serii – Hungry city – w którym to dowiemy się, co będą „pożerać” miasta w połowie XXI w. i jak temu zaradzić. Ale zacznijmy od początku. W każdym dokumencie pojawiać się będą najnowocześniejsze, często trudne do zaakceptowania rozwiązania, mające na celu zredukowanie problemów związanych z ciągłym rozwojem miast. Zdobywca Nagrody Nobla – Daniel Kammen przyjrzy się każdemu z nich uważnie, aby na koniec wyodrębnić te, które przyczynią się do poprawy sytuacji.

Nie od dziś wiadomo, że miasta zużywają bardzo dużo energii, emitując tym samym znaczne ilości choćby dwutlenku węgla. Okazuje się, że w 2050 r. nastąpi dwukrotny wzrost poboru energii, żywności czy wody. Jak temu zapobiec? Propozycje wydają się być rodem z filmu Sci – Fi, są to jednak futurystyczne pomysły, które być może kiedyś okaże się jednym z, jeśli nie jedyny narzędziem, które ocali nas i nasze miasta od katastrofy.

Cztery pomysły, każdy z nich dotyczy innego problemu, każdy z nich będzie miał różny wpływ na zmniejszenie ilości dwutlenku węgla, który jest emitowany do atmosfery. Mogłoby się wydawać, że za pomocą dźwięku tego nie osiągniemy, innego zdania jest jednak pomysłodawca lodówki akustycznej. Brzmi dziwnie? A co powiecie na aeroponikę? Czy produkcja roślin w miejskich ogrodach bez użycia gleby ma jakiś związek ze skróceniem transportu żywności?

Daniel Kammen wybrał swojego faworyta, który znacząco przyczyniłby się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, jaki jest Wasz?