Festiwal Przestrzeni Miejskiej, Rzeszów, 25-31.05

W dniach 29-30 maja 2015 roku w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej. Wydarzenie to poza koncertami także szereg wystaw, wernisaży oraz dyskusji dot. kreowania charakteru miasta. W projekt zaangażowani zostali architekci, artyści, socjolodzy oraz mieszkańcy.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej to przedsięwzięcie będące pretekstem do rozmowy o życiu społecznym i przestrzennym współczesnego Rzeszowa, mające na celu podejmowanie nieustannych dyskusji nad kondycją miejskiej polityki w tym zakresie. W trakcie Festiwalu poprzez wykłady, prezentacje, instalacje uczestnicy będą mieli szansę zmierzyć się z temat wielokierunkowo i skorzystać z propozycji najbardziej do nich przemawiających. Wszystko to dzięki wielowymiarowej współpracy różnych instytucji i jednostek miejskich, mediów, organizacji, pasjonatów.

Swoją obecność na Festiwalu w roli prelegentów potwierdzili: członek zarządu Fundacji Centrum Architektury, autor licznych artykułów dotyczących architektury, designu i miasta, znany z cyklu wykładów „Architekst” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie – Grzegorz Piątek oraz dziennikarka, reżyserka, animatorka kultury, Prezes Fundacji Bęc Zmiana – Bogna Świątkowska.

W sobotę w Klubie Festiwalowym działającym w Fosie Zamku odbędzie się debata „Dla kogo miasto?”. W roli ekspertów działaczka na rzecz sektora pozarządowego, Prezeska Fundacji SOS Życie oraz Stowarzyszenia Kulturalnego JARTE w Mielcu Kinga Bielec oraz moderatorka Agnieszka Ziółkowska – aktywistka miejska i działaczka społeczna związana ze Stowarzyszeniem My-Poznaniacy, jedna z inicjatorek i współorganizatorka I Kongresu Ruchów Miejskich, członkini Krytyki Politycznej. Jako pozytywny przykład działalności kulturalnej zaprezentują się : Muzeum Regionalne ze Stalowej Woli, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Program wydarzenia:

Poniedziałek – niedziela, 25.05–31.05

#RZA2070 – wystawa multimedialna – zachęcająca do dokumentowania rzeszowskiej architektury z lat 20 i 70. Okres ten zamyka klamrą najciekawsze wydarzenia w rzeszowskiej przestrzeni, miedzy innymi znakomitą modernistyczną architekturę oraz ciekawe założenia z okresu socjalizmu. Instalacja polega na fotografowaniu i tagowaniu zdjęć unikalnym hasłem #RZA2070. Zdjęcia pobierane będą z serwerów aplikacji i wyświetlane projektorem na ścianie obok Ratusza.

Wtorek, 26.05

Godz. 20.00 – „Rzeszowskie Lekcje Architektury” – Skwer Różanka, ul. Dymnickiego

Środa , 27.05

Godz. 18.00 – „Litewskie przystanki autobusowe” – wernisaż wystawy Nicolasa Grospierre – Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10

Godz. 20.00 – „Rzeszowskie Lekcje Architektury” – Skwer Różanka, ul. Dymnickiego

Czwartek, 28.05

Godz. 18.00 – „Krajobrazy miejskie” – wystawa zbiorowa – Millenium Hall, ul. Kopisto 1

Godz. 19.00 – „Typo Polo” – wernisaż wystawy pod kuratelą Rene Wawrzkiewicza – Millenium Hall, ul. Kopisto 1

Godz. 20.00 – „Rzeszowskie Lekcje Architektury” – Skwer Różanka, ul. Dymnickiego

Piątek, 29.05

– prezentacja prac zrealizowanych podczas warsztatów na Politechnice Rzeszowskiej

– godz. 16.00 – spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury – Klub Festiwalowy

– godz. 17.00 – spotkanie z Bogną Świątkowską, Prezesem Fundacji Bęc Zmiana – Klub Festiwalowy

KONCERTY:

– godz. 18.30 – 19.15 – Young Stadium Club,

– godz. 19.30 – 20.30 – Fismoll,

-godz. 20.45 – 22.00 – Skubas

Sobota, 30.05

– Godz. 13.00 – 15.00 – panel dyskusyjny – „Dla kogo jest miasto?” – Kinga Bielec, Agnieszka Ziółkowska

– Godz. 15.00 – 18.00 – prezentacje instytucji: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz przedstawiciele lokalnego środowiska kultury i animatorzy, m.in. Andrzej Głowacki, Piotr Woroniec

KONCERTY:

– godz. 18.30 – 19.15 – Co-Sovel

– godz. 19.30 – 20.30 – Łagodna Pianka

– godz. 20.45 – 22.00 – BOKKA

Strona wydarzenia

Facebook

Źródło: www.festiwalprzestrzeni.pl