Ewolucja dzielnic biznesowych jakie znamy jest nieunikniona

Tematem ostatniego tegorocznego spotkania PLACES + SPACES zorganizowanego przez polski oddział Urban Land Institute była ewolucja dzielnic biznesowych, w szczególności tych zlokalizowanych w centrach miast. Starania firm o pozyskanie i zatrzymanie najbardziej utalentowanych pracowników odciskają swoje piętno również na funkcjach i sposobach korzystania ze śródmiejskich przestrzeni. Dzielnice do tej pory często postrzegane jako skupiska zamkniętych budynków ze szkła i betonu lub ekskluzywnych kamienic ewoluują, stając się przestrzeniami otwartymi i żyjącymi nie tylko w godzinach pracy.

Wstępem do dyskusji o oczekiwaniach stawianych dzielnicom biznesowym była prezentacja głównych wniosków płynących z raportu „The attractiveness of world-class business districts” opracowanego przez EY i Urban Land Institute. Lider badania, Vincent Raufast, Senior Manager w EY Advisory, wskazał na szczególny związek pomiędzy oceną atrakcyjności takich miejsc, a ich potencjałem do przyciągania utalentowanych pracowników. Aż 70% firm zadeklarowało, że „dostęp do talentów” jest dla nich kluczowy. Z kolei drugim najważniejszym kryterium – „bardzo ważnym” dla 47% ankietowanych – okazało się znaczenie jakości środowiska miejskiego i dostępu pracowników do kultury, rozrywki, miejsc wypoczynku czy terenów zielonych.

„Typowe dzielnice biznesowe w śródmieściach otwierają się np. start-upy i młodych przedsiębiorców. Ich potrzeby są inne niż w przypadku korporacji, co prowadzi do wzrostu znaczenia rozwiązań elastycznych. Trend „business-as-a-service jest faktem, a w perspektywie najbliższych pięciu lat globalny wolumen powierzchni przeznaczonej właśnie dla takich nowych użytkowników, ulegnie potrojeniu” – stwierdził Vincent Raufast.

Podsumowanie raportu EY i Urban Land Institute można znaleźć na stronie: www.business-districts-attractiveness.com.

Dyskusja pomiędzy uczestnikami piątego spotkania PLACES + SPACES udowodniła, że definicja centrum miasta jest subiektywna. Jednak zarówno Jacek Wachowicz, prezes Immobel Poland, Magdalena Bartkiewicz-Podoba, dyrektor generalny Liebrecht & wooD Poland, jak i Soren Olsen, partner w Cushman & Wakefield Polska, zgodnie przyznali, że coraz częściej dzielnice, które jeszcze kilka- kilkanaście lat temu nie były postrzegane jako śródmieście, nagle zaczynają skupiać się miejskie życie we wszystkich jego przejawach.

Również Olle Zetterberg, były prezes Stockholm Business Region – organizacji odpowiedzialnej za promocję i rozwój szwedzkiej stolicy, w swoim wystąpieniu podkreślił wzrost znaczenia centrów miast. „Ludzie chcą pracować tam, gdzie jest życie. Chcą być w centrum wydarzeń” – stwierdził. Podkreślił też rolę władz miejskich w tworzeniu atrakcyjnych dzielnic biznesowych: „Miasto nie musi zapewniać przedsiębiorcom biur – skutecznie zrobią to deweloperzy. Powinno natomiast tworzyć podstawy do skutecznego prowadzenia biznesu – sprzyjać rozwojowi darmowej edukacji, inwestować w łatwy dostęp do szybkiego internetu”.

„Piąte spotkanie PLACES + SPACES było ostatnim zaplanowanym przez Urban Land Institute w tym roku. Cieszymy się, że udało nam się wypracować formułę docenioną przez blisko pół tysiąca uczestników. W przyszłym roku planujemy kolejne wydarzenia sprzyjające wymianie doświadczeń pomiędzy światowej klasy ekspertami oraz przedstawicieli branży nieruchomości, architektury i urbanistyki w Polsce” – podsumowała Dorota Wysokińska-Kuzdra, przewodnicząca Urban Land Institute Poland.

Sponsorami cyklu PLACES + SPACES w 2018 roku były firmy: Globalworth, Griffin Real Estate, Echo Investment, EPP, Cushman & Wakefield, ECE, Skanska oraz Greenberg Traurig.


O Urban Land Institute

Urban Land Institute (ULI) to międzynarodowa organizacja non-profit, prowadząca działania w zakresie badań i edukacji. Jej misją jest wytyczanie odpowiedzialnych sposobów planowania i rozwoju miast, sprzyjających tworzeniu i umacnianiu lokalnych społeczności. ULI zostało założone w Stanach Zjednoczonych w 1936 roku. Obecnie działa w 82 krajach, w których zrzesza blisko 40 tysięcy członków – specjalistów w obszarach takich jak nieruchomości, urbanistyka i architektura. W Europie ULI jest obecne od początku lat 90-tych XX wieku – skupia ponad 2,6 tysiąca osób z 27 krajów, w tym Niemiec, Francji, Holandii, Polski i Turcji.