Europejski Tydzień Mobilności 2015: Islandia

W dniu dzisiejszym rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności 2015. Wydarzenie organizowane jest przez Komisję Europejską w celu promocji zrównoważonego transportu.

W lipcu przedstawiliśmy działania jakie podejmie Sztokholm oraz inne szwedzkie miasta. Dziś przenosimy się do Islandii.

European Mobility Week

Stolicą Islandii jest ponad 100-tysięczny Reykjavik. Miasto charakteryzuje jeden z najwyższych wskaźników zmotoryzowania na świecie – blisko 700 samochodów na 1000 mieszkańców. Jego przyczyną jest panujący klimat, duże odległości między krańcowymi punktami podróży oraz brak bądź słaba komunikacja regionalna. Ostatni z problemów dotyczy całej Islandii i wynika z niskiej gęstości zaludnienia kraju. Pomimo niekorzystnych czynników, w ostatnich latach nastąpiło zwiększenie udziału ruchu rowerowego.

W ramach tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności władze tego miasta planują zamknięcie części ulic. Dziś w godzinach 11-14 okolice ulicy Aðalstræti zajęli artyści oraz dzieci, którzy wspólnie przygotowywali projekty. Zamknięte były także ulice Bankastræti, Þingholtsstræti i Skólastræti. Jutro władze miasta wręczą nagrody osobom zasłużonym w propagowaniu bardziej przyjaznych dla środowiska środków transportu oraz otworzą nowy szlak pieszy na obrzeżach miasta. W piątek w jednym z głównych centrów handlowych Islandii odbędzie się konferencja transportowa, zaś w sobotę wspólny przejazd rowerowy. Główne uroczystości zaplanowano we wtorek 22 września, który ma być “Dniem bez Samochodu”. Stolica Islandii zachęca bezpłatnymi biletami do przejazdów komunikacją zbiorową.

Główna ulica Reykjaviku, Laugavegur została częściowo przekształcona w deptak.

Główna ulica Reykjaviku, Laugavegur została częściowo przekształcona w deptak.

Do działań stolicy dołączą sąsiednie MosfellsbærHafnarfjörður oraz Kopavogur. Drugie z miast organizuje wspólne przejazdy rowerowe, wystawy dotyczącą promocji zrównoważonego transportu, konferencję na temat ruchu rowerowego. W alejkach lokalnego centrum handlowego pojawić mają się stanowiska firm sprzedających skutery, rowery, elektroniczne samochody oraz producenci odzieży sportowej. W obu miastach we wtorek będzie można korzystać z miejskich autobusów bez konieczności kupowania biletów.

Akureyri położone w północnej części wyspy zachęca mieszkańców do udziału w konkursie na najlepszy film przedstawiający ruch rowerowy. W ciągu najbliższych dni miasto zorganizuje spacery oraz wędrówki. W piątek jeden z miejskich parkingów zostanie przekształcony w park, zaś w sobotę i niedzielę zostaną zorganizowane festyny.