AKTUALNOŚCI

Ekonomia współdzielenia na rynku nieruchomości tematem wrześniowego PLACES + SPACES

Wraz z rozwojem miast rośnie znaczenie alternatywnych sposobów zapewnienia ich mieszkańcom wygodnych warunków do życia i pracy. Dla młodych pokoleń, ekonomia współdzielenia oznacza nie tylko praktyczne rozwiązania, ale też wymierne oszczędności i prawdziwy styl bycia. Nie dziwi zatem fakt, że hasła takie jak micro-living, co-living czy co-working coraz częściej pojawiają się także w dyskusjach dotyczących rynku nieruchomości. Właśnie nim poświęcone będzie czwarte spotkanie PLACES + SPACES pt. „Tomorrow’s Urbanhoods”, organizowane 11 września w Warszawie przez Urban Land Institute.

Wspólne mieszkanie pod jednym dachem z pozornie obcymi ludźmi przestaje być domeną studentów. Mikroapartamenty na wynajem, domy przypominające atmosferą akademiki czy hostele, oferujące pełną gamę udogodnień oraz przestrzeni dzielonych z współlokatorami – to już realny trend podbijający Europę i Amerykę. Również na rynku biurowym rośnie znaczenie firm co-workingowych oraz oferujących inne formy elastycznego wynajmu przestrzeni do pracy. Tylko w Polsce, rozwiązania takie dwa lata temu zajmowały łącznie około 40 tysięcy mkw. powierzchni, a obecnie już ponad 100 tys. mkw. i metraż ten stale rośnie.

Podczas 4. spotkania PLACES + SPACES, w dyskusji na temat potencjału i kierunków rozwoju rynku nietypowych mieszkań i biur udział wezmą: Marc Jorgenius, współpomysłodawca i dyrektor zarządzający konceptu apartamentowego Zoku, Daisy Onubogu, dyrektor zarządzająca co-livingowej sieci Roam, Edward Owen, dyrektor ds. nieruchomości odpowiedzialny za rozwój co-workingowego potentata WeWork w regionie EMEA, Maciej Król, Chief Growth Officer w Business Link, a także przedstawiciele firm deweloperskich: Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią oraz Cezary Jarząbek, założyciel i prezes Golub GetHouse. Spotkanie poprowadzi Richard Stephens, założyciel i redaktor naczelny Poland Today.

Szczegółowe informacje o wpisowym oraz link do rejestracji na spotkanie, znajduje się na stronie: https://europe.uli.org/event/uli-poland-places-spaces-tomorrows-urbanhoods/

Ostatnie z pięciu spotkań PLACES + SPACES objętych honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy zaplanowano na 23 października, (temat: “Dreaming the new downtown”).


Urban Land Institute (ULI) to międzynarodowa organizacja non-profit, prowadząca działania w zakresie badań i edukacji. Jej misją jest wytyczanie odpowiedzialnych sposobów planowania i rozwoju miast, sprzyjających tworzeniu i umacnianiu lokalnych społeczności. ULI zostało założone w Stanach Zjednoczonych w 1936 roku. Obecnie działa w 82 krajach, w których zrzesza blisko 40 tysięcy członków – specjalistów w obszarach takich jak nieruchomości, urbanistyka i architektura. W Europie ULI jest obecne od początku lat 90-tych XX wieku – skupia ponad 2,6 tysiąca osób z 27 krajów, w tym Niemiec, Francji, Holandii, Polski i Turcji.