Dubaj buduje swój własny las deszczowy

W ubiegłym roku Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych ogłosiło, iż Dubaj zostanie organizatorem światowej wystawy EXPO 2020. Jest to pierwszy przypadek w historii wystawy, by ta odbyła się w mieście z Bliskiego Wschodu. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy Dubaj nas zaskakuje. Budowy lasu deszczowego w tamtejszych rejonach chyba nikt się nie spodziewał.

rainforest

Źródło: www.thenational.ae

Las deszczowy, którego budowa ma zostać ukończona właśnie do roku 2020, w którym to odbędzie się wystawa, opisywany jest jako miejsce kultury i nauki. Ma on być odtworzeniem naturalnego środowiska lasów deszczowych, zajmujących ok. 6% powierzchni Ziemi.

Lasy tropikalne są znane z wielu rzeczy, jedną z nich jest bogata fauna i flora. Druga natomiast związana jest z opadami deszczu, które dochodzą tam do ok. 400 cm rocznie. Weźmy teraz pod lupę Dubaj i cechy charakterystyczne dla tego terenu. Nasuwa się ich wiele, jednak w odniesieniu cech lasu deszczowego, skupić się powinniśmy na niemal zupełnym braku opadów deszczu. Czy to stanowi problem? Oczywiście, że nie. Nie dla Dubaju.

Dubaj jest także znany z wielu ciekawych, czasem kontrowersyjnych, zakrawających o niemożliwe projektów. Do listy “niemożliwych” dołączył las deszczowy, który to niewątpliwie stanowić będzie ogromną atrakcję turystyczną. I o to w dużej mierze chodzi, o to by przyciągać uwagę turystów, inwestorów, wszystkich, którzy wpłyną na rozwój gospodarczy miasta.

A jeśli już mówimy o turystach, to jakie atrakcje czekają na nich w dubajskim lesie deszczowym? Podróż po dżungli, zaczynając od poziomu gruntu aż do koron drzew, która dostarczy nam wiedzę na temat świata roślinnego i zwierzęcego. Dla tych, którzy boją się wysokości też nie zabraknie atrakcji, można będzie wypocząć w spa, gdzie oferowane będą zabiegi hydrotermalne wśród skalnych basenów i łaźni parowych.

Jest wielu przeciwników projektu, a także tych, którzy po prostu nie wierzą w powodzenie przedsięwzięcia. Utrzymanie wilgoci w takich warunkach, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania dużej części organizmów jest niezwykle trudne i wymaga dużego wysiłku. Aby się przekonać, kto ma rację, pozostaje nam jednak poczekać kilka lat i zobaczyć czy niemożliwe stanie się możliwe.