AKTUALNOŚCI

Czyste Powietrze – rozporządzenie ministra w sprawie kotłów na paliwo stałe

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe zaczęło obowiązywać wraz z początkiem miesiąca. Dokument przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z Ministrem Środowiska przewiduje restrykcyjne wymagania dla kotłów produkowanych i instalowanych w Polsce.

Smog w Warszawie | fot. Radek Kołakowski | flickr.com | lic. CC BY-SA 2.0

Rozwiązania te dotyczyć mają kotłów od 0 do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach. Jest to element programu Czyste Powietrze, przyjętego do realizacji przez Radę Ministrów w kwietniu 2017. Celem programu jest przeciwdziałanie szkodliwym dla zdrowia i życia ludzi stężeniom substancji w powietrzu (przede wszystkim PM2.5 i PM10). Jest to ważne w kontekście wyników badań – 33 spośród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem zlokalizowanych jest w Polsce.

W rozporządzeniu wprowadzono okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Kotły wyprodukowane przed 1 października 2017 będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.

Ministerstwo przygotowuje również ustawę o jakości paliw stałych i płynnych, która zdefiniuje paliwo stałe oraz wymagane kryteria jakościowe.