AKTUALNOŚCI

Czy w Polsce powstanie miliardowa inwestycja szejków z ZEA?

Łódź i Warszawa chcą przedstawić wspólną ofertę dla inwestorów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W grę wchodzą kwoty rzędu kilku miliardów złotych, które po raz pierwszy mogą urzeczywistnić ideę duopolis w centrum kraju.

W pierwszych dniach czerwca Polskę odwiedziła delegacja inwestorów z ZEA. Mają oni na celu realizację w naszym kraju szeroko zakrojonej inwestycji, obejmującej budynki biurowe, hotelowe oraz apartamentowce, nazywanej szumnie „największą inwestycją Zjednoczonych Emiratów Arabskich na świecie”. Propozycja ta spotkała się z dużym entuzjazmem wśród polskich miast. Na spotkaniu w Warszawie swoje oferty nieruchomości przedstawili przedstawiciele największych polskich miast, w tym stolicy, Łodzi, Krakowa czy Gdańska.

Jak się okazało, żadne z tych miast nie było w stanie samodzielnie spełnić oczekiwań szejków. Arabowie zainteresowani są bowiem najbardziej wybudowaniem jednego, dużego i wielofunkcyjnego kompleksu budynków. Stąd też narodził się pomysł wystawienia wspólnej oferty przez Warszawę i Łódź, co może przyczynić się do faktycznego wdrożenia głoszonej od pewnego czasu idei duopolis tych miast w życie.

Połączenie autostradowe zbliżyło nasze miasta, ale pod kątem inwestycji kluczowa jest budowa linii kolejowej – wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Władze stolicy zaproponowały jako teren inwestycyjny obszar otaczający Plac Defilad, dwa wieżowce w okolicy Dworca Centralnego o łącznej powierzchni ponad 200 tys. m2 oraz błoni Stadionu Narodowego od strony Dworca Wschodniego. Łódź natomiast ma do zaoferowania ok. 20 ha terenów na obszarze Nowego Centrum Miasta, w przestrzeni pomiędzy Dworcem Fabrycznym a zrewitalizowaną elektrownią EC-1 przeznaczoną na funkcje kulturalne.

Kiedyś niewielka odległość naszego miasta od Warszawy wydawała się dla Łodzi niekorzystna. W obecnej dobie staje ważnym czynnikiem rozwoju – wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak

Umowa o współpracy pomiędzy magistratami na rzecz pozyskania inwestorów z ZEA ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu. Władze Łodzi i Warszawy planują zatrudnić firmę doradczą, która pomoże im w przygotowaniu oferty inwestycyjnej dla szejków. Inwestorzy mają zamiar ocenić zaproponowane nieruchomości pod koniec lata. Wiceprezydenci obydwu miast przekonują, że to nie ostatnia wspólna oferta inwestycyjna, a budowanie łódzko-warszawskiego duopolis będzie kontynuowane również na innych polach.