AKTUALNOŚCI

Cztery nowe miasta na mapie Polski

Sylwestrowa noc będzie wyjątkowa dla czterech miejscowości. Każda z nich uzyska status miasta, dzięki czemu liczba miast w Polsce wzrośnie do 919.

Trzy z czterech nowych miast zlokalizowane są w województwie lubelskim. To Siedliszcze w powiecie chełmskim, Urzędów w powiecie kraśnickim oraz Lubycza Królewska w powiecie tomaszowskim. Czwarte nowe miasto to Jaraczewo, które zlokalizowane jest w powiecie jarocińskim w województwie wielkopolskim.  Wśród tych miejscowości tylko Lubycza Królewska nie była wcześniej miastem, pozostałe mają za sobą setki lat historii z prawami miejskimi.

nowe miasta

Nadanie miejscowościom statusu miasta odbywa się na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 2015 roku. Miejscowości, które chcą uzyskać prawa miejskie muszą zgłaszać swoją chęć na początku każdego roku. Rząd konsultuje zmiany z mieszkańcami, rozpatruje wnioski i wydaje rozporządzenie najpóźniej do 31 lipca każdego roku. Rozporządzenia wchodzą w życie 1 stycznia kolejnego roku.

Przypominamy, że z początkiem przyszłego roku zmienią się siedziby następujących gmin w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim:

  • gmina o statusie miasta Stargard Szczeciński na – gmina o statusie miasta Stargard;
  • gmina Stargard Szczeciński – na nazwę gmina Stargard.

Natomiast dolnoślaskie Pieszyce zostaną jedynym miastem w Polsce, które na własne życzenie przestanie nim być.