Cykl MODERNIZM NA WARSZTACIE
W dniach 9, 17 i 23 maja zapraszamy na otwarte wykłady w ramach cyklu MODERNIZM NA WARSZTACIE. To seria wydarzeń organizowanych przez TONZ OW we współpracy z ZEITGEIST Asset Management, której celem jest przywrócenie do życia zabytkowego gmachu Telefonów i Telegrafu przy ul. Nowogrodzkiej 45 w Warszawie. Jego dzieje pokazane zostaną przez pryzmat wspaniałej architektury, wybitnych osobistości epoki oraz rewolucji w łączności, jaka dokonała się za sprawą telegrafu.
Historię budynku i jego tajemnice przybliżą znani i lubiani varsavianiści, historycy i architekci: prof. dr hab. Marta Leśniakowska, Jerzy S. Majewski, Grzegorz Mika, Adrian Sobieszczański oraz konserwatorzy Katarzyna i Jakub Polak.
Zwieńczeniem cyklu będą profesjonalne warsztaty z konserwacji metalu, organizowane w dniach 25 i 26 maja w historycznym gmachu Telefonów i Telegrafu. Tydzień wcześniej, w ramach Nocy Muzeów, serię spacerów na dach Telegrafu poprowadzi jeden z najbardziej lubianych varsavianistów Jerzy S. Majewski.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach dostępne są na profilu FB Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Oddział Warszawski (TONZ OW).
Wykłady otwarte w ZODIAK
Spotkania w ZODIAK Warszawskim Pawilonie Architektury startują już w najbliższy czwartek, 9 maja, o godz. 18.00. Grzegorz Mika, architekt i varsavianista, poprowadzi prezentację “Gmach Poczty i Telegrafu przy Nowogrodzkiej 45 w Warszawie. Architektura budynków pocztowych okresu modernizmu”. Opowie o niezwykłej historii budynku wzniesionego niemal 100 lat temu jako symbol odbudowy stolicy i sztandarowy przykład modernizmu.
Szczegóły: https://www.facebook.com/events/944015980533453?ref=newsfeed
Transmisja online: https://www.facebook.com/events/1858895091294028?ref=newsfeed
Kolejnym ciekawym wydarzeniem będzie wykład prof. dr hab. Marty Leśniakowskiej „Niewidoczny modernizm? Kobiety w architekturze Warszawy.”, organizowany 17 maja o godz. 18.00. Jak dużo wiecie o architektkach i artystkach, które tworzyły w tym czasie? Czemu pozostały niezauważone? Gdzie w Warszawie odnajdziemy ich najciekawsze prace? To mało znany fragment historii polskiej architektury, którego cienie i blaski przybliży prelekcja poświęcona wybitnym twórczyniom epoki.
Tydzień później, 23 maja, niezwykłe dzieje detalu art déco przedstawi historyk i przewodnik warszawski Adrian Sobieszczański w prezentacji „Detal architektoniczny okresu modernizmu. Orzeł i jego interpretacja w okresie międzywojennym.” Głównym bohaterem spotkania będzie rzeźba orła, znajdująca się na fasadzie zabytkowego gmachu Telefonów i Telegrafu przy ul. Nowogrodzkiej 45, autorstwa Jana Golińskiego, a także towarzysząca jej inskrypcja. Dzieło Golińskiego będzie też punktem wyjścia do opowieści o podobnych realizacjach powstałych w Warszawie i na terenie kraju w okresie II Rzeczypospolitej, w których orzeł był nie tylko chętnie stosowanym motywem plastycznym, ale przede wszystkim znakiem przynależności państwowej i widocznym symbolem entuzjazmu płynącego z odzyskanej niepodległości.
Spotkania w ZODIAK są otwarte i nie wymagają wcześniejszego zgłoszenia. Do udziału zapraszamy miłośników architektury, okresu modernizmu, fanów techniki, a także wszystkie osoby zainteresowane historią Warszawy.
Warsztaty dla konserwatorów
Specjalne atrakcje czekają na osoby profesjonalnie i hobbistycznie zajmujące się konserwacją metalu. W weekend 25-26 wezmą one udział w warsztatach prowadzonych przez TONZ OW w zabytkowym budynku Telefonów i Telegrafu. Sesje poprowadzą konserwatorzy Katarzyna i Jakub Polak, dzieląc je na część teoretyczną – w sobotę oraz część praktyczną – w niedzielę. Zajęcia obejmą także tworzenie programu prac konserwatorskich na przykładzie orła i inskrypcji z fasady budynku Telegrafu. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Chętni proszeni są o przesyłanie zgłoszeń poprzez ankietę: https://forms.gle/SFepm3BU1werf1V6A
Projekt „MODERNIZM NA WARSZTACIE. Zapraszamy na Telegraf!” jest związany z planami rewitalizacji historycznego obiektu przy ul. Nowogrodzkiej, które realizować będzie ZEITGEIST Asset Management.
Patronat nad wydarzeniami objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP – Oddział Warszawski, Muzeum Warszawy, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC oraz Fundacja Bęc Zmiana.