Chodnik zamiast drzew jako powierzchnia redukująca CO2? Tak!
Przy projektowaniu placów miejskich często spotykamy się z opinią, że brak terenów zielonych zdecydowanie pogarsza jakość powietrza. Czy chodnik, czy też betonowy plac może wspomagać zieleń w oczyszczaniu powietrza z nadmiaru dwutlenku węgla? Na przykładzie realizacji z Bilbao okazuje się, że tak.
Miasto Bilbao, prócz słynnego muzeum Guggenheima znane jest z prowadzenia polityki zrównoważonego rozwoju, kładąc duży nacisk na redukcję emisji zaniczyszczen i aktywną walkę z nimi – dawne ośrodki przemysłowe dosyć mocno zdegradowały jakość powietrza i środowiska tego miasta. Jako że wiele ulic i miejskich skwerów wymagało remontu, miasto postanowiło wykorzystać tę okazję do implementacji nowatorskich rozwiązań w trosce o środowisko, a mianowicie – specjalnych płyt chodnikowych, które są wykonane z materiału zdolnego pochłaniać dwutlenek węgla.
Wszystko za sprawą specjalnego dodatku do betonu w postaci pasty, opracowanego przez hiszpańską firmę Geosilex Metal Braid SL we współpracy z University of Granada. GeoSilex, pozyskiwany w całości z odpadów przemysłowych posiada zdolność pochłaniania CO2 z atmosfery. Dwutlenek węgla, który jest cięższy od tlenu, opada właśnie w kierunku gleby, gdzie w skutek prostej reakcji chemicznej jest absorbowany przez płyty chodnikowe. Sama płyta poprzez absorbcję nie zwiększa swojego rozmiaru, a wagę. Schemat reakcji chemicznej materiału przedstawia poniższy graf:
Jakie są korzyści ze stosowania takich płyt chodnikowych? Jeden metr kwadratowy podłogi, zawierający 8% GeoSilex® podczas cyklu życia produktu (przewidywanego na 15 lat – dokładnie tyle samo, co cykl życia “standardowych” płyt chodnikowych) jest w stanie oczyścić z dwutlenku węgla ponad 5000 metrów sześciennych powietrza. Oczywiście, w porównaniu do zdolności pochłaniania CO2 przez np. zieleń leśną to niezbyt wiele, lecz mnożąc to przez ilość metrów kwadratowych powierzchni chodników, skwerów, placów w mieście możemy dojść do całkiem imponującej liczby. Prócz płyt chodnikowych, firma oferuje także płyty elewacyjne, dzięki czemu powierzchnia ścian budynków także “oddycha”. Zresztą, sama forma powierzchni oddychającej jest nieograniczona – mocnym atutem GeoSilexu jest jego uniwersalna forma, bowiem jest on prefabrykatem dodawanym bezpośrednio do cementu, dzięki czemu praktycznie każda powierzchnia może zostać pochłaniaczem dwutlenku węgla.
Czy takie rozwiązanie ma jakieś minusy? Niestety – nie może być idealnie. Podczas gdy zwykła płyta chodnikowa kosztuje ok. 9€, płyta pochłaniająca dwutlenek węgla kosztuje 15€. Mimo wyższych o 60% kosztów wykonania chodnika z takiego materiału jest to opłacalna inwestycja – polityka długotrwałego dbania o środowisko może przynieść tylko same korzyści.
Mimo znacznych pokładów pieniężnych koniecznych na inwestycję, miasto zgodnie z przyjętą przez siebie polityką zrównoważonego rozwoju zamierza sukcesywnie zmieniać nawierzchnie chodników na tę pochłaniającą dwutlenek węgla na terenie całego miasta.