Chiny: Zielone miasto

Jak połączyć gęstą zabudowę z dużą ilością zieleni? Pomysł włoskiego architekta Stefano Boeriego zostanie zrealizowany w chińskim Liuzhou.

Przedstawiony niedawno plan ujawnił, że projekt zajmie powierzchnię 138.5 hektara wzdłuż rzeki Liujiang. Ma być to “zielone miasto”, w którym posadzone zostanie 40 tysięcy drzew i niemal milion roślin z ponad 100 różnych gatunków.

Zieleń pojawi się na prawie wszystkich budynkach dzielnicy. Pojawić mają się tam nie tylko domy i bloki, ale również obiekty handlowe i usługowe, w tym hotele, szpitale oraz szkoły. Dzielnica ma nie tylko równoważyć negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza, ale i być samowystarczalna energetycznie. Z miastem Liuzhou połączona ma być szybką koleją.

Plan wykonany został na zlecenie biura planowania w mieście Liuzhou. Jego realizacja ma potrwać jedynie trzy lata.

To nie pierwsza podobna realizacja tego architekta. W latach 2009-2014 w Mediolanie zrealizowany został projekt “wertykalnego lasu” Bosco Verticale autorstwa Boeri Studio. Dwa wieżowce o wysokości 111 oraz 76 metrów powstały w dzielnicy Porta Nuova. Mieszczą około 730 drzew. Podobny projekt realizowany jest własnie w zachodniej części Lozanny.

zdjęcia: Biuro Architektoniczne Boeri