Chiny: Megamiasto Jing-Jin-Ji na bazie Pekinu i Tjanjin

Tereny Pekinu, Tianjin oraz prowincji Hebei składać mają się na nową, wyodrębnioną terytorialnie jednostkę miejską Jing-Jin-Ji o powierzchni ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych.

PekinNowy twór Jing-Jin-Ji to kolejne megamiasto w Chinach po delcie rzeki Jangcy i delcie rzeki Perłowej oraz najbardziej zurbanizowany obszar w północnej części Państwa Środka. Decyzja o powstaniu megamiasta wynika ze zbyt dużej liczby ludności oraz krytycznego poziomu zanieczyszczenia Pekinu. Populacja tego miasta na koniec 2013 wynosiła ponad 21 milionów. W samym mieście zarejestrowanych jest 5 milionów pojazdów. Jednym z największych problemów stolicy Chin jest smog. Przez lata władze walczyły z problemami między innymi poprzez wymóg posiadania pozwolenia mieszkalnego. W zeszłym roku władze Pekinu zdecydowały o wprowadzeniu zakazu lokowania oraz rozbudowy uczelni oraz szpitali w okolicach Zakazanego Miasta. Duża część administracji miejskiej i rządowej przeniesie się poza centrum miasta. Chińczycy liczą, że dzięki temu uda się zdecentralizować stolicę, poprawić jakość powietrza i zmniejszyć uciążliwości komunikacyjne.

Jing Jin Ji

Powierzchnia Jing-Jin-Ji

Władze państwowe postanowiły przenieść zakłady przemysłowe generujące największe zanieczyszczenia poza granice stolicy. Znajdą się one w granicach nowego chińskiego giga-projektu Jing-Jin-Ji. Zamieszkiwać ma go 130 milionów ludzi, a jego powierzchnia porównywalna z powierzchnią Litwy, Łotwy i Estonii łącznie. W centralnej części megamiasta, który tworzyć będą Pekin i Tjanjin, dominować mają obiekty kulturalne oraz przemysł wysokich technologii. Zintegrowanie miast w ramach Jing-Jin-Ji ma pomóc także w rozwoju gospodarczym regionu.

Krytycy straszą, że powiększenie się obszaru miasta grozi problemami z długością oraz kosztami transportu mieszkańców. Przemieszczanie się na terenie megamiasta zdaniem władz ma być ułatwione dzięki budowanej szybkiej kolei. Na obszarach prowincji Hebei powstać będzie musiała cała infrastruktura techniczna, a z granic Pekinu przeniesiona będzie musiała być infrastruktura społeczna. Ten jeden z największych procesów urbanistyczny na świecie, pomimo prowadzonych już pierwszych prac, oficjalnie ruszyć ma w 2017 roku po kilku latach przygotowań. Jing-Jin-Ji ma być lekiem na uciążliwości Pekinu, jednak sceptycy grożą, że może ona spowodować jeszcze większe problemy.

Ciekawostka: Jing-Jin-Ji pochodzić ma od nazw samorządów składających się na megamiasto: BeiJing (Pekin), TianJin i  „Ji”, historycznej nazwy prowincji Hebei.