AKTUALNOŚCI

Budujemy dom – chcecie się przyłączyć?

Pamiętacie o akcji “Budujemy Dom”, którą opisywaliśmy jakiś czas temu? Możecie się już teraz przyłączyć do projektu, wspierając ją choćby drobnym finansowym datkiem. Przypomnijmy, na czym polega projekt  w słowach jego autorów – Weroniki i Stanisława.

Banner

NASZ PLAN
Chcemy zbudować dom. Całoroczny, ekologiczny, z lokalnych naturalnych materiałów. Chcemy udowodnić, że tradycyjne techniki nie zawodzą, są tanie i ogólnodostępne, a najważniejszym składnikiem udanego projektu są pomocni ludzie.
KOLEKTYWNIE
Bardzo ważnym elementem projektu jest współudział znajomych i nieznajomych. Wiedzę zdobywamy dzięki dobrej woli osób, które dzielą się swoim doświadczeniem. My też nie chcemy zatrzymywać zdobytej wiedzy tylko dla siebie. Chcemy się nią dzielić i propagować.
TECHNOLOGIA
Nasz dom będzie zbudowany z modułów słomianych. Jest to najbardziej efektywna technika, dostosowana do naszego klimatu. Drewniany szkielet uzupełniony 40cm warstwą kostek słomianych zapewnia doskonałe warunki izolacyjne. Ze względu na mocno sprasowaną słomę dom jest odporny na ogień. Zostanie pokryty tynkiem glinianym i wapiennym. Gliniane tynki “oddychają”, stwarzają korzystny mikroklimat, odpowiednią wilgotność i filtrowanie powietrza.
FORMA
Dom będzie miał powierzchnię zewnętrzną 25m2. Dzięki temu każdy będzie mógł zbudować taki dom bez pozwolenia na budowę. Nasz dom nawiązuje do dawnych technik, kiedy używanie słomy czy trzcin, było oczywiste i powszechne. Jego forma nie będzie jednak cytatem z przeszłości. Chcemy nadać mu współczesną świeżą formę.
DLACZEGO
Skala i materiały współczesnej architektury mieszkalnej to język niezrozumiały dla ludzi i arogancki wobec środowiska naturalnego. Takie tendencje prowadzą do znanych nam absurdów: zamkniętych osiedli z całodobowym monitoringiem i wieżowców mieszklanych bez możliwości otwierania okien. Mamy wrażenie, że brak tutaj miejsca dla człowieka. Chcemy udowodnić, że tradycyjne techniki nie zawodzą, są tanie i ogólnodostępne, a najważniejszym składnikiem udanego projektu są pomocni ludzie. Chcemy nawiązać do tradycji, do dawnych technik i materiałów, zapomnianych w obliczu współcześnie promowanych technologii
DZIELIMY SIĘ
Po zakończeniu budowy opublikujemy poradnik dokładnie opisujący cały proces. Chcemy, aby każdy chętny mógł pójść w nasze ślady i zbudować swój dom. Dlatego udostępnimy nasz projekt na zasadach open source.
PROPAGUJEMY
Chcemy zachęcić do sięgania po naturalne materiały w budownictwie. Są one tanie, ogólnodostępne, ekologiczne i trwałe. Naszym projektem pragniemy pokazać, że ekologiczny dom może być nowoczesny i piękny.
PREZENTY
Na wspierające nas osoby czekają różne prezenty. Między innymi magazyn Ładnie Naprawię, zajęcia w Pracowni Jogi Yogamudra lub warsztaty w Cohabitacie.
PROJEKT JEST SKIEROWANY DO
Do każdego! Chcemy propagować budownictwo naturalne. W dobie drogich mieszkań, absurdalnych przeskalowanych budynków każdy może znaleźć ucieczkę w materiałach naturalnych. Chcielibyśmy by nasz projekt przez nowoczesną formę wzbudził zainteresowanie osób które wcześniej nie myślały o ekologii w kontekście budownictwa
WYZWANIA ZWIĄZANE Z REALIZACJĄ PROJEKTU
Staramy się na bieżąco zwalczać zagrożenia. Nawiązaliśmy współpracę ze wspaniałymi organizacjami – Cohabitatem i OSBN – Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Budownictwa Naturalnego. Patronat nad naszym projketem objęło biuro architektoniczne SK Architekci, które realizowało budynki w podobnej technologii. Z takim wsparciem niewiele nam grozi!
Zapraszamy także do obejrzenia video-informacji o projekcie na Youtube:
[yt video=”EmNWb3qGbk0″ width=”560″ height=”340″ /]