AKTUALNOŚCI

Bosco Verticale – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Wieżowców 2014

Najpiękniejszy i najbardziej innowacyjny wieżowiec na świecie” – takim mianem określony został zespół budynków Bosco Verticale. Wieżowce znajdujące się w Mediolanie zostały zaprojektowane przez Boeri Studio. Jury w składzie Rem Koolhass, Steven Holl i Jean Nouvel było pod wrażeniem ilości zieleni wprowadzonej do budynków.

Liczby mówią same za siebie – 900 drzew i 14 000 roślin to wartości imponujące, rzadko spotykane kiedy mowa o wieżowcach. Co ciekawe, drzewa będą miały określoną wysokość – 3,6 lub 9 m. Jak podkreśliło jury – “pionowy las” jest wyrazem ludzkiej potrzeby kontaktu z naturą i bez wątpienia reprezentuje dobry model rozwoju gęsto zaludnionych miejskich obszarów w innych europejskich krajach.

Bosco Verticale to kompleks składający się z dwóch wieżowców – o wysokościach 119 i 87 m., który od 2009 roku realizowany był w centrum Mediolanu – dokładnie w dzielnicy Isola.

Autor koncepcji – Stefano Boeri – zaznaczył, iż Bosco Verticale to nowatorskie podejście do tematyki wieżowców, w którym ludzie i rośliny wspólnie dzielą przestrzeń. Warto również wspomnieć o atutach, jakie niesie za sobą wprowadzenie takiej liczby drzew i roślin, wśród których można wymienić zwiększenie bioróżnorodności, produkcję tlenu czy absorpcję Co2.

Sponsorem nagrody w postaci 50 000 € jest Muzeum Architektury we Frankfurcie, miasto Frankfurt oraz DekaBank. Do finałowej części konkursu zakwalifikowanych zostało 5 wieżowców, o których można poczytać tutaj.

Źródło: http://www.archdaily.com/548316/five-buildings-compete-for-world-s-best-highrise-title/