AKTUALNOŚCI

Barcode, czyli architektoniczny kod kreskowy

Oslo jest stolicą, a zarazem największym miastem w Norwegii, leży w zatoce Oslofjorden na południowym wschodzie kraju. Oslo rozwija się w ekstremalnie szybkim tempie, co można zauważyć juz przy samym wjeździe do miasta od wschodniej strony zatoki, przed oczyma ukazuje się rząd nowoczesnych budynków, które mimo, iż nadal są w trakcie budowy, zostały już nazwane nową ikoną Oslo. Owe budynki powstają według koncepcji Barcode (z ang. kod kreskowy).

źródło: Oslo Metropolitan Area; fot. Tomasz Majewski

źródło: Oslo Metropolitan Area; fot. Tomasz Majewski

Koncepcja Barcode odnosi się do rzędu wąskich budynków o rożnych wysokościach, usytuowanych równolegle do siebie, w taki sposób aby przypominały kod kreskowy. Są one oddzielone od siebie wąskimi uliczkami (dostępnymi tylko dla pieszych), które mają nadąć całej strukturze przejrzystości. Założenie znajduje się na terenie Bjørvika – nowo rozwiniętym obszarze przywodnym, będącym jednocześnie przedłużeniem centrum miasta. Tuż po drugiej stronie ulicy znajduje się nie tak dawno wybudowana (w 2008 roku), znana na skalę światową opera Snøhetta, z której dachu z jednej strony można podziwiać architektoniczny kod kreskowy, a z drugiej zatokę Oslofjorden.

Koncepcja została opracowana przez holenderską firmę architektoniczną MVRDV oraz norweskich architektów z firmy DARK Arkitekter. Jest ona częścią projektu Fjordbyen (z nor. Miasto Fiordu), opierającym się na wykorzystaniu nieużywanych obszarów przywodnych, wcześniej zajmowanych przez port morski. W tym celu powstały plany budowy nowych osiedli, centrów biznesowych oraz miejsc rekreacji. Projekt Fjordbyen jest projektem bardzo rozległym, który ma zostać ukończony dopiero w 2030 roku.

Z kolei Barcode ma zostać ukończony już niebawem, bo w 2016 roku. Na chwilę obecną rejon ten jest uznawany za mało atrakcyjny. Jednakże po ukończeniu prac budowlanych ma to być miejsce ogólnodostępne. Planuje się aby ulica przebiegająca wzdłuż budynków Barcode tętniła życiem przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W chwili obecnej mieszka tam 400 osób, a docelowo ma zamieszkać miedzy 1000 a 1500. Ponadto pracuje już tam około 9000 osób, a szacuje się, że ma powstać łącznie 10 000 miejsc pracy.

Architektura Barcode od samego początku wzbudza kontrowersje i rodzi wiele dyskusji zarówno wśród mieszkańców jak i architektów. Jedni twierdzą, że budynki tworzą „mur” zasłaniający wschodnią cześć centrum i że cała koncepcja jest nieprzemyślana ze względu na wysokość budynków niepasujących do sylwety miasta. Drudzy jednak są pozytywnie nastawieni, twierdząc, że Oslo potrzebowało takiej zmiany. Niektórzy nawet nazywają teren Bjørvika, na którym mieści się Barcode „małym Nowym Jorkiem”. Warto dodać, że projekt MVRDV i DARK Arkitekter jest ogromną zmianą dla krajobrazu stolicy Norwegii, która w porównaniu z innymi skandynawskimi miastami, jak np. Sztokholm czy Kopenhaga, ma bardziej lokalny niż wielkomiejski charakter.

Autorką tekstu jest Kinga Kot.