Architektura w zgodzie z naturą, czyli Budujemy Dom

Czy budowanie nowoczesnego, pasywnego i samowystarczalnego domu musi się koniecznie wiązać z zastosowaniem drogich, nowoczesnych i skomplikowanych technologii?

Print

Dwójka warszawskich młodzieńców, Weronika Siwiec oraz Stanisław Kamionka starają się udowodnić, że nie. Weronika to absolwentka wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, obecnie broniąca (właśnie tym projektem) tytułu magistra na wydziale wzornictwa ASP. Stanisław to absolwent Wydziału Zarządzania UW, zawodowo zajmujący się projektowaniem gier strategicznych. Nad całością projektu czuwa Jarosław Kozakiewicz – uznany w świecie artysta, który jest promotorem pracy

Na czym polega projekt?

Celem projektu jest budowa małego domu o powierzchni zaledwie 20m2  Nie było by nic w tym nadzwyczajnego, gdyby nie założenia towarzyszące autorom. Dom ma być całkowicie ekologiczny i samowystarczalny, dlatego jako budulec wykorzystanie zostanie.. glina oraz słoma.

Dobór materiałów nie jest przypadkowy. Budownictwo gliniane posiada bogatą tradycję. Co więcej, autorzy chcą w ten sposób przekonać społeczeństwo, że tradycyjne techniki budowy nie są gorsze od tych współczesnych, a oprócz budulca ważną rolę w projektowaniu gra czynnik ludzki.

A czynnik ludzki w tym przypadku nie zawodzi – projekt zyskał bardzo dużą popularność, z czego wnioskować możemy, że społeczeństwo zgadza się z założeniami autorów – czyli powrotem do natury. Projekt budowlany ma być stworzony na podstawie zebranych informacji i doświadczeń ludzi zaangażowanych w projekt – warto zaznaczyć, że w projekt włączył się Cohabitat .

Zalety gliny

Bloczki gliniano-słomiane (przy grubości ściany ok. 45cm) mają doskonałe właściwości izolacyjne. Domy z gliny „oddychają” – stwarzają korzystny mikroklimat, odpowiednią wilgotność i filtrowanie powietrza. Zapobiegają rozwijaniu się bakterii i pleśni. Wszystkie używane do budowy materiały  są ekologiczne, naturalne i lokalnie dostępne.

Gdzie stanie dom?

Dom powstanie w Kawkowie Nowym – miejscowości położonej na Warmii, leżącej zaledwie 40 kilometrów od Olsztyna. Jak mówią autorzy projektu, jest to piękne, naturalne miejsce, otoczone łąkami, lasami i jeziorami. Dom zostanie zbudowany na Lawendowym Polu – bajecznie położonej plantacji Lawendy.

Kooperacja

Dom powstanie na przełomie czerwca i lipca. Na miejscu budowy nie spotkamy ekipy fachowców – całość prac, począwszy na tworzeniu i suszeniu cegieł po wykonanie konstrukcji będzie dziełem „znajomych i nieznajomych” – projekt powstaje tylko i wyłącznie dzięki życzliwości i pomocy ludzi. Jeśli ktoś ma chęć pomóc w budowie – autorzy serdecznie zapraszają! Zapewniamy, że i nasza redakcja przyłączy się do budowy.

Postępy z prac będą na bieżąco aktualizowane na stronie projektu. Całość doświadczeń, a także sam projekt domku będzie udostępniony dla zainteresowanych tego typu budownictwem.

Jak wspomóc projekt?

Pomóc można na wiele sposobów – od wsparcia teoretycznego przez podzielenie się wiedzą z zakresu budownictwa ekologicznego, poprzez wsparcie fizyczne budowy, aż po pomoc w finansowaniu całości projektu. Wystarczy skontaktować się z autorami.

Ze swojej strony kibicujemy projektowi, który także objęliśmy patronatem medialnym. Zainteresowanych odsyłamy pod adres: kawkowo.pl