Anglia: zwykły parking w miejsce garażu kondygnacyjnego

Lokalne władze angielskiego Walsall pod Birmingham zburzą wielokondygnacyjny parking i na jego miejsce zorganizują tradycyjny parking powierzchniowy. W jednej z dzielnic miasta istnieje 96-stanowiskowy, 4-piętrowy garaż obsługujący m.in. dwa kilkunastokondygnacyjne bloki mieszkalne. Dlaczego zdecydowano się na podjecie takich kroków?

Kierowcy obecnie wykorzystują jedynie parter budowli, mieszkańcy obawiają się kradzieży i innych antyspołecznych zachowań na wyższych piętrach. Do tego znacznie spada wartość techniczna budynku. Znajdujące się w bezpośrednim otoczeniu 16-piętrowe bloki silnie kontrastują z typową dla Anglii niską zabudową szeregową. Rozbiórka pozwoli częściowo zmniejszyć intensywność zabudowy. Na to miejsce powstanie ponad dwukrotnie mniejszy tradycyjny parking, a na kilku ulicach powstanie strefa parkowania.

Walsall, źródło: skyscrapercity.com

Parkowanie w angielskich osiedlach domów jednorodzinnych stanowi problem. Szeregówka nie posiada garaży, a często także nawet podjazdów. Wobec tego samochody zastawiają chodniki i jezdnie po dwóch stronach. Po konsultacjach z mieszkańcami w całym Walsall wybrano 6 stref, w których podjęta zostanie próba poprawy sytuacji. Część ulic stanie się jednokierunkowa, miejsca parkingowe powstaną także kosztem rachitycznych trawników.