AKTUALNOŚCI

Analizy przestrzenne dla każdego

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić zestaw kilku narzędzi, stworzonych dzięki współpracy firm oraz organizacji takich jak: Esri, ESA, USGS czy FAO, które mają wielotematyczne zastosowanie. Nie ma żadnej potrzeby korzystania z WMS-ów, podgrywania map, czy baz danych. Mało tego – nie trzeba uruchamiać żadnego programu. Wystarczy jedynie wejść na jeden z poniższych adresów, aby otrzymać interesujące nas informacje.

 

1. Tworzenie buforów

Link: http://developers.arcgis.com/javascript/samples/util_buffergraphic/

Pierwsza funkcją jest tworzenie buforów, czyli nic innego jak wyznaczenie kołnierza otaczającego zaznaczony teren na określoną odległość. Użytkownik ma możliwość stworzenia dowolnego kształtu w formie: linii, polilinii oraz poligonu. Następnym krokiem jest określenie odniesienia przestrzennego (domyślnie wpisana wartość to: WKID: 32612). Jeżeli chodzi o polskie układy to dostępny jest wybór pomiędzy układami:

Pułkowo 1942 ID:  2172, 2173, 2174, 2175 (kolejno strefy: II, III, IV, V)

2000 ID: 2176,2177,2178,2179 (kolejno strefy: 5,6,7,8)

1992 ID: 2180

Ostatnią rzeczą, którą użytkownik musi wykonać jest wpisanie odległości bufora (jednostki do wyboru to m.in. kilometry, metry, mile, stopy, stopnie i inne). Przykładowy wynik utworzenia buforu dla mierzei Wiślanej (3km) oraz miasta Elbląg (5km) w układzie 1992.

źródło: http://developers.arcgis.com/javascript/samples/util_buffergraphic/

2. Analiza widoczności

Link: http://developers.arcgis.com/javascript/samples/gp_viewshed/

Analiza przydatna przede wszystkim dla urbanistów dla celów lokalizowania dominant w przestrzeni. Pomarańczowe piksele to miejsca widoczne z perspektywy obserwatora, który stoi w miejscu kliknięcia.  Ponadto użytkownik może pośrednio uzyskać informacje dotyczące ukształtowania terenu. Zasięg analizy to około 5 km.

3. Liczba mieszkańców

Link: http://developers.arcgis.com/javascript/samples/gp_zonalstats/

Następne narzędzie jest niezwykle przydatne w przypadku prognozowania lokalizacji wszelkiego rodzaju infrastruktury społecznej, usług czy choćby przystanków autobusowych, czyli – liczba mieszkańców zamieszkująca dany teren. Dany teren, czyli taki, który użytkownik sam definiuje i może on przybierać dowolny kształt, co jest bardzo funkcjonalne i pozwala na szeroki zakres analiz.

4. Struktura wiekowa

Link: http://developers.arcgis.com/javascript/samples/geoenrichment_infographic/

Kolejne narzędzie z serii demograficznych. Niestety dostępne (póki co) wyłącznie dla trzech państw: Kanady, USA oraz Wielkiej Brytanii. Po kliknięciu w dowolny punkt serwis automatycznie wyznacza okrąg o promieniu 1 mili i tworzy piramidę wieku z podziałem na płeć. Uzyskane dane użytkownik może porównać z jednostkami administracyjnymi wyższego szczebla (w poniższym przypadku dla Detroit jest to Hrabstwo Wayne i stan Michigan) oraz Kanadą.

 źródło: http://developers.arcgis.com/javascript/samples/geoenrichment_infographic/

5. Najkrótsze połączenie

Link: http://developers.arcgis.com/javascript/samples/routetask_multiple_stops/

Chyba jedno z najbardziej praktycznych narzędzi, które powinno szczególnie przypaść do gustu zmotoryzowanym. Pozwala na wyznaczenie najkrótszego połączenia pomiędzy punktami. Dodatkowo użytkownik ma możliwość ustawienia na drogach barier. Poniższy przykład z Warszawy prezentuje najkrótszą drogę pomiędzy Arkadią przez al. Niepodległości do ul. Sasanki. Bariery usadowione zostały na ulicach: Żwirki i Wigury, Banacha oraz Wawelskiej.

 źródło: http://developers.arcgis.com/javascript/samples/routetask_multiple_stops/

Powyższe serwisy mogą usprawnić nie tylko podejmowanie decyzji, wykonywanie analiz, ale także ułatwić codzienne życie. Co istotne, GIS staje się coraz bardziej dostępny, a zainteresowanie nim stale rośnie i ten fakt niezmiernie cieszy, a powstawanie serwisów, jak te opisane powyżej, tylko sprzyja jego dalszemu rozwojowi.