Amsterdam ogranicza ruch drogowy w śródmieściu

Holenderska stolica wprowadza program ograniczania ruchu w dzielnicy śródmiejskiej. Początkowo ulice zamykane będą w weekendy, a parkowanie przeniesione ma zostać pod ziemię.

Radny Pieter Litjens przedstawił w ostatnich dniach 50 środków mających poprawić płynność ruchu oraz bezpieczeństwo na ulicach Amsterdamu. W przyszłości w śródmieściu holenderskiej stolicy ma poruszać się znacznie mniej samochodów. Kierowcy i pasażerowie mają przesiadać się do pojazdów transportu zbiorowego oraz na rowery na parkingach P&R (parkuj i jedź). Parkingi mają być zlokalizowane także na obrzeżach centrum. Zlikwidowany ma być także ruch tranzytowy przez Amsterdam. Pojazdy, których kierowcy zdecydowaliby się na wjazd do miasta, miałyby poruszać się po mieście nie szybciej niż 30 kilometrów na godzinę,

Amsterdam De9W najbliższym czasie Amsterdam wprowadzi pierwsze działania dzięki którym cel ten ma zostać osiągnięty. Ruch samochodowy w rejonie popularnej części De 9 Straatjes wyłączony ma być z ruchu w soboty. Jeśli eksperyment powiedzie się, gmina chce ograniczyć wjazd do De 9 Straatjes także w inne dni tygodnia, a także rozszerzyć program na kolejne części Starego Miasta.

Budowa ośmiu nowych garaży podziemnych na obrzeżach centrum ma umożliwić likwidację miejsc parkingowych przy ulicach. Odzyskana ma zostać przestrzeń o powierzchni łącznej ok. 20 boisk do piłki nożnej. Będzie ona oddana pieszym i rowerzystom.

Program kosztować ma około 400 milionów euro. Popiera go większość partii politycznych.